• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 11 sierpień 2019 12:26

Wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne są te z drogą podporządkowaną

Napisała

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

 

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad.

Ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań, na których zasady pierwszeństwa określają znaki bądź sygnały drogowe, cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2% a na połączeniu dróg gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.

(Biuro Ruchu drogowego KGP)

1 komentarz

  • Link do komentarza Andrzej niedziela, 11 sierpień 2019 22:11 napisane przez Andrzej

    Jeśli chodzi o Augustów to ryzyko kolizji jest bardzo duże,archaiczny układ komunikacyjny bardzo do tego się przyczynia.Przykłady tylko niektóre :wyjazd z ulicy Mickiewicza na Wojska Polskiego ,podobnie z Norwida, skrzyżowanie pl Zygmunta Augusta z ul.Mostową i 3 Maja,skrzyżowanie ul.29 lisopada z Partyzantów mimo sygnalizacji świetlnej w tym przestarzałym wariancie nie jest bezpieczne,ul Mostowa ,brak lewoskrętów z ul.Mostowej na Nowomiejską i Nadrzeczną powodują częste zakorowanie tej pierwszej i ogólny chaos w tym rejonie.Konkluzja w miastach o wiele większych niż Augustów np.Ełk i Suwałki ruch jest bardziej bezpieczny i płynny

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze