• 1
  • 2
  • 3
piątek, 06 wrzesień 2019 11:59

Popiersie Matki Polki wróci do Sejn

Napisał

Popiersie Matki Polki wróci do Sejn, taką decyzję podjęły tamtejsze władze. Urzędnicy chcą zainstalować rzeźbę tak, aby nie nawiązywała już do ustroju komunistycznego.

 

Burmistrz Arkadiusz Nowalski przypomina, że fragment sejneńskiego pomnika jesienią ubiegłego roku trafił do warszawskiego muzeum.

"Nasza rzeźba jest częścią dawnego pomnika zbudowanego na ćwierćwiecze Polski Ludowej i przez mieszkańców zwana jest potocznie "Lilką". Obecnie nie ma jej w Sejnach, bo gości na wystawie w Królikarni w Warszawie. Na jednej sali wystawiono ją z reszkami pomnika Dzierżyńskiego z Placu Bankowego. Wróci do nas w październiku."

Nowalski zapowiada, że popiersie trafi na skwer przed ratuszem. Obecnie trwają tam prace remontowe. Nie znana także jest forma, w jakiej popularna "Lilka" zostanie na nowo ustawiona.

"Polskie prawo zabrania odbudowy pomnika promującego socjalizm. Zaprezentujmy więc pomysł, aby Lilka wróciła do Sejn w nowej aranżacji. Tak, aby nie łamała praw jej autora oraz prezentowała nowe konteksty."

Przypomnijmy, że pomnik 25-lecia PRL zdemontowano w marcu ubiegłego roku. Oprócz figury kobiety z mieczem, widniał na nim również orzeł bez korony, sylwetki czerwonoarmistów oraz hasła wychwalające ustrój komunistyczny.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot