• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 10 wrzesień 2019 13:20

Zmiany w Wigierskim Parku Narodowym

Napisał

Po długim okresie poszukiwań w końcu poznaliśmy nowego dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Został nim Tomasz Huszcza.

 

Zastąpił odwołanego w lutym Jarosława Borejszę. Konkurs na stanowisko dyrektora minister środowiska ogłaszał dwa razy. Pierwsze postępowanie unieważnił - bez podania przyczyn. W drugim wybrano Tomasza Huszczę. Od kilkunastu lat pracuje on jako leśniczy w Wigierskim Parku Narodowym. Jest także przewodnikiem turystycznym i radnym gminy Krasnopol. Ma 46 lat.

Nowo wybrany dyrektor zapowiedział już pierwsze inwestycje. Około 200 tys. zł zainwestowanych zostanie w okolice Rosochatego Rogu.

"Będziemy chcieli przeprowadzić generalny remont na ścieżce edukacyjnej Płazy. Będzie bardzo mocno odnowiona, wygodniejsza, bardziej dostępna. Dużym przedsięwzięciem będzie także remont kładki w Cimochowiźnie, na szlaku zielonym wokół jeziora Wigry, czyli wymiana pokładów, barier na długości ponad 267 metrów. No i co bardzo ważne, ta kładka zagwarantuje, iż przyroda nie będzie w żaden sposób cierpiała z uwagi na odbywający się ruch turystyczny."

Z kolei za kilkaset tysięcy złotych powstanie platforma widokowa na półwyspie wigierskim, zagospodarowany zostanie także teren na popularnym wśród turystów Słupiu. Pojawią się tu ławostół i miejsce na ognisko. Dyr. Huszcza zaznacza, że to nie koniec inwestycji.

"Skupimy się bardzo mocno na szlaku rowerowym wokół Wigier. Będziemy starali się zmienić standard tego szlaku, z pieszego na rowerowy. Obecnie jest to szlak pieszy, ale bardzo często pojawiają się na nim rowery. Będziemy też odbudowywali kładkę na przesmyku między jeziorami Wigry i Leszczewek i jeszcze - co bardzo ważne - w 2020 roku zmieni się infrastruktura na plaży Krzywe. Będzie wiata na kajaki, boisko do siatkówki, nowy pomost oraz śmietniki."

Łączny koszt wszystkich inwestycji, to ponad 1 100 000 złotych. Pieniądze te pochodzą z Funduszu Leśnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podlaskiego. A pierwsze prace rozpoczną się już za kilka tygodni.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Agro
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
Foto Bajka - Fotograf
Eureka
GENERALI
Weterynarz
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe