• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 10 wrzesień 2019 13:20

Zmiany w Wigierskim Parku Narodowym

Napisał

Po długim okresie poszukiwań w końcu poznaliśmy nowego dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Został nim Tomasz Huszcza.

 

Zastąpił odwołanego w lutym Jarosława Borejszę. Konkurs na stanowisko dyrektora minister środowiska ogłaszał dwa razy. Pierwsze postępowanie unieważnił - bez podania przyczyn. W drugim wybrano Tomasza Huszczę. Od kilkunastu lat pracuje on jako leśniczy w Wigierskim Parku Narodowym. Jest także przewodnikiem turystycznym i radnym gminy Krasnopol. Ma 46 lat.

Nowo wybrany dyrektor zapowiedział już pierwsze inwestycje. Około 200 tys. zł zainwestowanych zostanie w okolice Rosochatego Rogu.

"Będziemy chcieli przeprowadzić generalny remont na ścieżce edukacyjnej Płazy. Będzie bardzo mocno odnowiona, wygodniejsza, bardziej dostępna. Dużym przedsięwzięciem będzie także remont kładki w Cimochowiźnie, na szlaku zielonym wokół jeziora Wigry, czyli wymiana pokładów, barier na długości ponad 267 metrów. No i co bardzo ważne, ta kładka zagwarantuje, iż przyroda nie będzie w żaden sposób cierpiała z uwagi na odbywający się ruch turystyczny."

Z kolei za kilkaset tysięcy złotych powstanie platforma widokowa na półwyspie wigierskim, zagospodarowany zostanie także teren na popularnym wśród turystów Słupiu. Pojawią się tu ławostół i miejsce na ognisko. Dyr. Huszcza zaznacza, że to nie koniec inwestycji.

"Skupimy się bardzo mocno na szlaku rowerowym wokół Wigier. Będziemy starali się zmienić standard tego szlaku, z pieszego na rowerowy. Obecnie jest to szlak pieszy, ale bardzo często pojawiają się na nim rowery. Będziemy też odbudowywali kładkę na przesmyku między jeziorami Wigry i Leszczewek i jeszcze - co bardzo ważne - w 2020 roku zmieni się infrastruktura na plaży Krzywe. Będzie wiata na kajaki, boisko do siatkówki, nowy pomost oraz śmietniki."

Łączny koszt wszystkich inwestycji, to ponad 1 100 000 złotych. Pieniądze te pochodzą z Funduszu Leśnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podlaskiego. A pierwsze prace rozpoczną się już za kilka tygodni.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot