• 1
  • 2
  • 3
środa, 11 wrzesień 2019 16:44

Pomnik, który zobaczymy tylko z samochodu?

Napisał

Trwają przygotowania do ustawienia pomnika ofiar obławy augustowskiej w Augustowie na Rondzie Solidarności, znajdującym się przy wjeździe do miasta od strony Białegostoku i Warszawy. Instalacja monumentu ma się rozpocząć w nadchodzącym tygodniu.

 

O lokalizacji i planowaniu przedsięwzięcia ustawienia 8-tonowego pomnika wypowiedział się prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ks. Stanisław Wysocki.

"Starania zaczęliśmy już w kwietniu tego roku. Pragnęliśmy na tej przestrzeni Obławy Augustowskiej od Sejn, poprzez Suwałki, Augustów do Sokółki postawić znaki pamięci tej tragicznej obławy z lipca 1945 roku."

Co ciekawe, identyczny pomnik można zobaczyć obecnie w Suwałkach. To oplecione drutem kolczastym dłonie, trzymające znak Polski Walczącej. Jak wyjaśnia ks. Wysocki wymowa tego dzieła jest bardzo wyraźna.

"To jest pierwszy pomnik tego rodzaju w Polsce. Odzew w Suwałkach jest bardzo pozytywny. Ci, którzy się z nim zapoznali mówią mi, że to najbardziej wymowny pomnik w mieście."

W tym miejscu należy zadać sobie jednak pytanie - czy środek najczęściej uczęszczanego ronda w Augustowie jest odpowiednim miejscem na tego typu pomnik? Już teraz dostajemy do naszej redakcji sygnały, że niekoniecznie. Problem będą mieli wszyscy Ci, którzy zdecydują się oddać cześć ofiarom obławy na przykład poprzez złożenie kwiatów. Ciężko sobie wyobrazić z tej okazji uroczystości na środku tak mocno uczęszczanego ronda. Naoczne przekazanie kawałka historii młodym osobom stanie się możliwe wyłącznie zza szyby samochodu bądź ze sporej odległości od monumentu. Wygląda na to, że w tym przypadku będziemy mieli doczynienie z klasycznym "coś kosztem czegoś "...

Oficjalne odsłonięcie augustowskiego monumentu zaplanowano na 23 września. Został on sfinansowany z datków, między innymi polskich weteranów mieszkających w Stanach Zjednoczonych. A w przyszłym roku Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej chce postawić kolejny pomnik. Tym razem w Sokółce.

 

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Ździchu czwartek, 19 wrzesień 2019 20:40 napisane przez Ździchu

    Woow. Widzę wypowiedź pseudo patrioty... nie jestem zwolennikiem pomników ani hisrorykiem, ale w samej nazwie masz: Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Nie uważasz, że należy Tych Ludzi w jakiś sposób uczcić i pozostawić znak widzialny ... ???!!! A odnośnie drzew - to co rosło na rondzie ( kilka tujek i jakieś krzewy) Ty to nazywasz pięknymi drzewami ???!!! Ludzie !!! Czy wam już się w głowach poprzewracało ??? No tak - teraz mamy modę na ekologię i lgbt - zapomniałem... :(

  • Link do komentarza Adam środa, 18 wrzesień 2019 10:35 napisane przez Adam

    Piękne drzewa wycięte -Augustów słynie z uroków przyrody a tu taki posąg - BEZNADZIEJA MI SIE NIE PODOBA

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot