• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 12 wrzesień 2019 17:26

Rozstrzygnięcie konkursu „Ogród przyjazny pszczołom”

Napisał
Rozstrzygnięcie konkursu „Ogród przyjazny pszczołom” WPN

Wigierski Park Narodowy jest jednym ze zwycięzców konkursu realizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Otrzymany grant instytucja przeznaczyła na organizację warsztatów o różnorodności gatunkowej pszczół, założenie dwóch ogrodów z roślinami bogatymi w pyłek i nektar oraz ogłosiła konkurs na najpiękniejszy ogród przyjazny pszczołom. Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu i podsumowanie realizacji projektu odbyło się 8 września br. w Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu.

 

Wigierski Park Narodowy chcąc zachęcić mieszkańców z miejscowości sąsiadujących z Parkiem do sadzenia roślin przyjaznych pszczołom i dbania o owady zapylające, przystąpił do tegorocznej edycji konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Dostrzeżono potrzebę edukacji mieszkańców o konieczności poprawy warunków życia pszczół i dostarczania im niezbędnego pokarmu, bo coraz częściej w ogrodach zamiast pyłko- i nektarodajnych roślin zaczęto sadzić tuje i kwiaty, które nie mają dla owadów zapylających pokarmu. Przyznany grant w wysokości 12.000 zł dyrekcja Parku postanowiła wykorzystać na działania, dzięki którym mieszkańcy pomogą pszczołom.

Jednym z nich był konkurs „Ogród Przyjazny Pszczołom”. Udział mógł wziąć każdy, kto zasadził w swoim ogrodzie rośliny bogate w pyłek i nektar. Do konkursu przystąpiło 16 właścicieli ogrodów sadząc w sumie 7344 kwiaty! Pierwsze miejsce zajęła pani Aleksandra Mackiewicz z miejscowości Krzywe, która posadziła 1132 kwiaty z 68 gatunków przyjaznych pszczołom. Drugie miejsce przypadło panu Zbigniewowi Perkowskiemu, także
z miejscowości Krzywe, który w swym ogrodzie posadził 1073 kwiaty (58 gatunków). Na trzecim miejscu znalazła się pani Maria Balewicz z Mikołajewa sadząc 906 kwiatów (38 gatunków).

Podczas uroczystego spotkania 8 września br. w Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu pokazano prezentację wszystkich 16 ogrodów zgłoszonych do konkursu, a dr Maciej Kamiński, Zastępca Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego, wręczył laureatom dyplomy w postaci tabliczek do zawieszenia na ogrodzeniu oraz bony upominkowe. Uczestnicy wydarzenia zostali następnie zaproszeni na wycieczkę pieszą po parku
z przewodnikiem, a potem na wspólny regionalny obiad.

 - Projekty mające na celu zapewnienie optymalnych warunków do życia dla pszczół i innych owadów zapylających prowadzimy w Wigierskim Parku Narodowym już prawie od 30 lat. Także w tym roku skoncentrowaliśmy się na budowaniu bazy pokarmowej dla pszczół i na edukacji. W organizowanych przez nas warsztatach wzięli udział miłośnicy pszczół, nauczyciele, studenci Uniwersytetu III wieku, właściciele ogrodów działkowych i mieszkańcy parku. Cieszymy się też, że konkurs spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców. Co więcej, jego uczestnicy zaproponowali, aby zorganizować wspólny objazd po wszystkich nagrodzonych ogrodach, wymianę nasion i bylin oraz zaplanować dalszą edukację i wspólną pracę na rzecz pszczół – mówi Barbara Perkowska, Kierownik Zespołu Udostępniania Parku w Wigierskim Parku Narodowym.

O granty w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ubiegały się w tym roku m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinny ogród działkowy oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe. Ostatecznie jury oceniło 217 wniosków, z których 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł,
w zależności od zakresu zaplanowanych działań. Projekty finansowane z grantów będą realizowane do listopada br.

Więcej przydatnych informacji jak pomagać pszczołom: http://www.pomagamypszczolom.pl/program/co-ty-mozesz-zrobic/

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot