• 1
  • 2
czwartek, 19 wrzesień 2019 08:48

Najliczniejsze powołanie do 1 Podlaskiej Brygady OT

Napisała
Najliczniejsze powołanie do 1 Podlaskiej Brygady OT 1 PBOT

W miniony weekend szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o ponad 190 ochotników, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe. Jest to najliczniejsze w tym roku powołanie. Szkolenie zakończy
przysięga wojskowa, która odbędzie się 28 września w Białymstoku.

 

Kandydaci do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej przechodzą obecnie intensywne szkolenie, które ma ich nauczyć podstawowych umiejętności niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty. Główny nacisk położony jest na naukę taktyki i szkolenie strzeleckie. Ponadto żołnierze uczą się m.in. topografii, podstaw łączności oraz udzielania pierwszej pomocy.

Wśród kandydatów przeważają osoby w wieku 18-19 lat. Średnia wieku wynosi około 25 lat. Ponad 20% ochotników to kobiety.

Czwarte - w tym roku - szkolenie podstawowe rozpoczęło się w piątek 13 września. Jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 28 września w Białymstoku. Dodatkowo w najbliższą sobotę, w ramach szkolenia wyrównawczego, powołani zostaną kolejni żołnierze rezerwy.

Ostatnie w tym roku szkolenia kandydatów zaplanowane są w terminie 15-30 listopada. Rekrutację prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

 

Cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Gruby Benek