• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 wrzesień 2019 17:54

Marsz Sybiraków

Napisał
Marsz Sybiraków Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie

6 września już 19 raz ulicami Białegostoku przeszedł marsz upamiętniający zesłańców na Sybir.Polacy doświadczyli tragedii zesłania w głąb Rosji już w drugiej połowie XVIII wieku. Ostatnie transporty wyjechały z Polski w 1956 r., w czasach komunizmu.

Uroczystość w Białymstoku jest organizowana po to, aby przywrócić pamięć tych, którzy stracili tam życie oraz uczcić osoby, którym szczęśliwie udało się przetrwać trudy katorgi i powrócić do Ojczyzny.
Jesienią 1939 r., kiedy Związek Sowiecki zaatakował Polskę, tamtejsze władze przystąpiły do likwidacji inteligencji oraz osób stanowiących zagrożenie dla ZSRS. Aresztowano policjantów, kadrę kierowniczą augustowskich szkół, nauczycieli, urzędników, działaczy politycznych i samorządowych oraz członków różnych organizacji społecznych. Rozpoczęły się szeroko zakrojone represje, a wśród nich najbardziej dotkliwe - deportacje, które obejmowały całe rodziny. Ziemię Augustowską dotknęły trzy masowe wywózki w głąb Związku Sowieckiego.

Pierwsza deportacja z 10 lutego 1940r. objęła rodziny gajowych, nauczycieli, zamożniejszych rolników oraz urzędników państwowych. Druga miała miejsce 13 kwietnia 1940r. i objęła przede wszystkim rodziny osób wcześniej deportowanych. Ostatnia, trzecia deportacja, została przeprowadzona w czerwcu 1941 roku. Kilka dni zwożono wyznaczonych do wywózki ludzi na augustowski dworzec pociągowy, gdzie czekały na nich wagony towarowe. W tych trzech deportacjach z terenów Augustowszczyzny wysiedlono kilka tysięcy osób.

Do stolicy naszego województwa przybyli delegaci z całej Polski oraz z zagranicy. Łącznie w marszu wzięło udział około 10 tys. osób. Wśród ponad 150 pocztów sztandarowych znalazł się także poczet reprezentujący Szkołę Podstawową nr 4 w Augustowie. Uczniowie byli pod wrażeniem świetności uroczystości. Największe emocje wywołała świadomość, że w obchodach brali udział Sybiracy – Polacy, którzy przeżyli zesłanie i wrócili do ojczystego kraju.

- Wyraźnie wyczuwałam podniosły nastrój uroczystości – powiedziała Wiktoria Wałuszko, uczennica klasy VII. – Chętnie wezmę w niej udział za rok. Będzie to XX marsz, więc jestem bardzo ciekawa, jak będzie wyglądał ten okrągły jubileusz.

Źródło: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie


Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot