• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 26 wrzesień 2019 17:25

Projekt Zambia - początek

Napisane przez NK
Projekt Zambia - początek Natalia Karolewska

Zima, rok 2018. Przeglądając popularny portal społecznościowy napotykam plakat z informacją o nowym naborze wolontariuszy do Projektu Zambia. O tym przedsięwzięciu słyszałam już z prezentacji, którą wygłosili Malwina i Maciej już 2 lata wcześniej na spotkaniu w duszpasterstwie akademickim. Nie znałam żadnych szczegółów, ani konkretnych informacji, ale pobrałam kwestionariusz osobowy. Godzinę przed zakończeniem rekrutacji razem z Damianem (którego przekonanie do wyjazdu na misje było łatwiejsze niż matematyczne działanie 2+2=4) wysłaliśmy swoje zgłoszenia! Nie minął tydzień, gdy na poczcie elektronicznej przyszła wiadomość: GRATULACJE! Jesteś w Projekcie Zambia 2019! My już wiedzieliśmy, kolej na naszych rodziców, moi przyjęli to z trudem, Damian w tej kwestii miał znacznie łatwiej. Jego rodzice, do niedawna para … domowego kościoła z radością przyjęli tą informację. Tata Damiana, p. Krzysztof- katecheta w Augustowskim Centrum Edukacyjnym, niegdyś sam myślał o podobnym wyjeździe.

 

Czym właściwie jest i na czym polega Projekt Zambia?
Projekt Zambia to wolontariat misyjny ojców jezuitów, który realizowany jest przez Duszpasterstwo Akademickie “Studnia” działające przy kościele Akademickim pw. Św. Ducha w Toruniu. Przez 9 miesięcy tu w Polsce wolontariusze przygotowują się do wyjazdu na miesięczną misję w Afryce. Wiąże się to z cotygodniowymi spotkaniami, organizacją i wyjazdami na zbiórki pieniędzy w wybranych parafiach w całej Polsce oraz organizacją i zbiórką na rzecz sierocińca znajdującego się w Kasisi (Afryka). Wolontariuszem może zostać student lub osoba, która niedawno ukończyła studia i która posiada czas i ochotę na poświęcenie się dla drugiego człowieka.
W tym roku na misje wyjechali ludzie z różnych części Polski, jednak prawie wszyscy studiowali w Toruniu. Wśród wolontariuszy były osoby z Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Poznania, czy z.. Augustowa! Przedstawicielem Podlasia był Damian Masłowski, student dziennikarstwa, który odbywał część swoich studenckich praktyk w naszym Augustowskim Reporterze :).

Podlasie też pomagało
Zbiórki na rzecz “Projektu Zambia” organizowane były w wielu miejscach Polski. Również wierni z podlasia mieli szansę wesprzeć swojego przedstawiciela. Dzięki gościnności ks. Krzysztofa Mulewskiego, proboszcza z Krasnopola oraz ks. Arkadiusza Orła proboszcza z Białobrzeg, parafianie pomogli sfinansować szczepionki bez których pobyt w Zambii byłby niemożliwy. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować tamtejszym parafiom za gościnność, otwartość i wsparcie jakie nam okazali podczas czerwcowych spotkań.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot