• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 01 październik 2019 07:57

Historyczna przysięga w Białymstoku

Napisała
Historyczna przysięga w Białymstoku fot. DWOT

Niemal 190 ochotników złożyło w sobotę przysięgę wojskową na sztandar wręczony dzień wcześniej dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomirowi Kocanowskiemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

Była to piąta, w tym roku, przysięga podlaskich Terytorialsów. Uroczystość zakończyła rekordowe, pod względem liczebności, szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 13 września. Zaprzysiężenie odbyło się na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. Wzięli w nim udział żołnierze ze wszystkich pododdziałów brygady, a dodatkową okazją do tego była prezentacja sztandaru, który został wręczony 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej 27 września - w 80. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święto WOT.

"(...) Czuję, że to przełomowy moment w życiu brygady i żołnierskim życiu wielu z nas. Dziś, po raz pierwszy w Białymstoku, prezentujemy sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej" - mówił w powitaniu płk. Sławomir Kocanowski.

Przysięgę na sztandar złożyło czterech Terytorialsów reprezentujących bataliony lekkiej piechoty (blp) wchodzące w skład 1PBOT: 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży i 14 blp w Hajnówce. Dowódca brygady, zwracając się do nowych żołnierzy, przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego: "Zaszczytnym jest dzieło żołnierza, a najwięcej zaszczytnym jego życie, poświęcone w całości innym, nie sobie, życie, które ma w sobie najmniej egoizmu".

Do uczestników przysięgi listy skierowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W imieniu ochotników składających przysięgę przemówienie wygłosiła studentka Politechniki
Białostockiej szer. Julia Januszkiewicz.

Przysięga była też okazją do wręczenia awansów i wyróżnień. Odznaki pamiątkowe 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali m.in. kombatanci - żołnierze Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii
Krajowej: kpt. Adam Dubrawski, kpt. Jan Nomejko i por. Jan Bielenia.

W uroczystości uczestniczyli także amerykańscy żołnierze z Gwardii Narodowej na czele z ppłk. Markiem O'Neillem, dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pojazdów tworzących tzw. moduł zadaniowy - używany w reagowaniu kryzysowym.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot