Wydrukuj tę stronę
czwartek, 03 październik 2019 09:46

Wolontariusze Paczki i Akademii poszukiwani

Napisała
Wolontariusze Paczki i Akademii poszukiwani Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości

3 czerwca 2019 ruszyła rekrutacja wolontariuszy do programów Szlachetnej Paczki oraz Akademia Przyszłości -jednych z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. W szeregi SuperW, jak w obu projektach nazywa się wolontariuszy, możnawstępować do października –jednak im szybciej, tym lepiej. By Paczka i Akademia odbyły się również w tym roku i pomogły tysiącom potrzebujących rodzin oraz dzieci z problemami w szkole potrzeba 13 tys. bohaterów.

 

Chcesz zostać jednym z nich? Wejdź nawww.superw.pli wyślij zgłoszenie. Dzięki Tobie zmienią się historie ludzi w potrzebie!

W tym roku Szlachetna Paczka odbędzie się już po raz dziewiętnasty, zaś AkademiaPrzyszłości po raz siedemnasty. Oba programy od lat wspierają potrzebujących, pomagają im w tym, by zaczęli samodzielnie radzić sobie w życiu, budują w nichpewność siebie i wzmacniają poczucie własnej wartości.

Tylko w ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do blisko 17 tys. rodzin w całej Polsce, a wartość pomocy materialnej przygotowanej przez darczyńców, którą podczas tzw.„Weekendu Cudów”, przekazali potrzebującym wolontariusze, przekroczyła 47 mln zł.

Z kolei przez cały rok szkolny 2018/2019 w programie Akademii Przyszłościuczestniczyło ok. 2 tys. dzieci. Każde z nich raz w tygodniu spotykało się naindywidualnych zajęciach ze swoim osobistym tutorem-wolontariuszem, ucząc sięnowych rzeczy, poznając swoje mocne strony i przełamując ograniczenia.

Sens, radość i satysfakcja

Siłą obu programów są wolontariusze. W Szlachetnej Paczce to oni spotykają się zrodzinami, które otrzymają potem mądrą pomoc, poznają ich historie, określają ichpotrzeby i dopasowują rodzaj i formę wsparcia do konkretnej sytuacji. A potemtowarzyszą im w ich zmianie życia i wspierają na drodze do samodzielności. W Akademii Przyszłości stają się zaś dla dzieci mentorami i przyjaciółmi –otwierają je na świat, pomagają wydobyć z nich ich talenty i bardzo często zamieniają się w jedne z najważniejszych osób w ich życiu.

W obu projektach pracy wolontariuszy –nie przez przypadek nazywanych SuperW –towarzyszy ogromna satysfakcja, radość z pomagania i poczucie sensu. Aż 79% znich deklaruje, że udział w Paczce i Akademii to najważniejsze doświadczenie w ich życiu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że widzą efekty swojego zaangażowania. Choćby takie jak ten, że aż ponad 80% podopiecznych Akademii Przyszłości w edycji 2017/2018 zadeklarowało, że wreszcie uwierzyło w siebie, dowiedziało się, w czym są dobrzy i odnosiło sukcesy.

Wolontariat, czyli o wiele więcej

-Przyszłam do Paczki, bo szukałam miejsca, gdzie mogłabym dobrze spożytkowaćswoją energię –mówi Karolina, jedna z kilkunastu tysięcy SuperW, którzy brali udziałw XVIII edycji Szlachetnej Paczki. –Ale to, czego się nauczyłam, przeszło mojenajśmielsze oczekiwania. W życiu nie pomyślałabym, że wolontariat może tyle dać.Sprawdziłam się w promocji, w logistyce, brałam udział w arcyciekawychszkoleniach. Bardzo się rozwinęłam.-Dzięki tobie w życiu konkretnych ludzi, których poznałeś, do których dotarłeś,których w jakimś sensie „odkryłeś”, rozpoczyna się wielka zmiana na dobre. Toniesamowite –mówi Sebastian, również wolontariusz Paczki. –Ale w Paczcepoznajesz też ludzi, którzy angażują się tak samo jak ty. Nawiązujesz znajomości zludźmi, którzy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje w waszej okolicy i wiedzą, jak toosiągnąć. Czujesz, że stajesz ważnym członkiem w swojej społeczności. To dziękitemu ten projekt jest taki magiczny i wyjątkowy.

Dzięki Tobie spełnią się marzenia

By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości wystarczywypełnić krótki formularz na stronie www.superw.pl, odbyć rozmowę z lokalnymkoordynatorem projektu i rozpocząć szkolenie wdrożeniowe. Rekrutacja SuperW ruszyła 3 czerwca i potrwa do października, jednak im szybciej podejmie się decyzje o rozpoczęciu tej –jak zgodnie twierdzi większość wolontariuszy –„przygody życia”, tym więcej czasupozostanie na dobre zaplanowanie wszystkich swoich przyszłych działań.

Dlaczego warto?

Bo dzięki Tobie naprawdę mogą zmienić się historie życia ludzi wpotrzebie –dzięki Tobie będą mogły spełnić się ich marzenia. Również takie:„Przespać noc w łóżku. W ciepłym pokoju”, „Choć raz nie odmówić, gdy córka prosi,by kupić jej czekoladę albo gazetę”, „Usiąść i niechby tylko przez dwa dni nie martwićsię, skąd wziąć pieniądze na jedzenie”.

Do zobaczenia nawww.superw.pl.Nie czekaj.

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości