• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 05 październik 2019 11:04

Sadzić Palić Zalegalizować

Napisała
Sadzić Palić Zalegalizować Marcin Sawicki

Dnia 04.10 października 2019 roku o godzinie 11:30, na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa Marcina Sawickiego – Lidera oraz Cezarego Niestupskiego nr 10 na podlaskiej liście Komitetu Wyborczego Skuteczni Piotra Liroya-Marca.

 

Cezary Nietupski rozpoczął konferencję od wyjaśnienia słowa depenalizacja. Depenalizacja, czyli zaprzestanie karania za coś np. w tym wypadku za posiadanie pewnej ilości marihuany - tak jak nie każe się za kieliszek wódki czy posiadanie piwa. Kandydat stwierdził, że kary za posiadanie marihuany są nieadekwatne i zdecydowanie zbyt restrykcyjne. Zażywanie marihuany jest o wiele mniej szkodliwe i praktycznie nie da się osiągnąć spożycia takiej dawki, która byłaby śmiertelna.

Nr 10 na podlaskiej liście Skutecznych dodał, że nawet uprawa konopi włóknistych wykorzystywanych do przemysłu wymaga pozwoleń i licencji. Papier konopny jest o wiele bielszy oraz czterokrotnie efektywniejszy od tego uzyskiwanego z drewna. Jeżeli Polacy tak kochają drzewa, to czemu by uzyskać papier je wycinają zamiast kosić krzak konopi. Gdyby zalegalizowano uprawy konopi można byłoby objąć je akcyzą lub vatem, a pozyskane środki przeznaczyć np. na budowę domów dla bezdomnych lub inne programy pomocowe jak w USA.

Na pytanie dziennikarza „ czy mówicie o depenalizacji każdej ilości marihuany w jakiejkolwiek formie?”odpowiedział lider Skutecznych na Podlasiu - Marcin Sawicki. Sawicki zaproponował przyjrzeć się zjawisku w cyfrach. W Polsce od 2 do 2,5 miliona osób deklaruje się jako spożywający marihuanę w różnej formie. Przez tylko jeden weekend w Warszawie szacuje się jest spalanie 1,5 tony marihuany. Świadczy to o tym, że mimo penalizacji konsumowanie marihuany jest zjawiskiem powszechnym. Sawicki dodaje, że nie mówi się o tym jaką ma szkodliwość alkohol. Rocznie w Polsce ze względu na picie alkoholi umiera 10-12 tys osób czyli z przepicia umiera populacja Wasilkowa, Moniek czy Łap. Skoro zjawisko palenia marihuany jest powszechne to czemu polskie państwo nie mogłoby na tym zarabiać. Mówimy o kwocie około 9 mld zł, które dzisiaj trafiają do gangów lub innych zorganizowanych grup przestępczych zamiast trafiać do budżetu państwa. 9 mld zł to dla porównania kwota starcząca na podniesienie płacy dla wszystkich nauczycieli o 1000zł miesięcznie czy na przykład 13 emeryturę.

Chcemy, by marihuana była legalna w każdej ilości. To, że ktoś kupił sobie 10 litrów wódki nie oznacza, że całą wypije. Idąc tym tokiem rozumowania - jeżeli ktoś kupuje wódkę skrzynkami na wesele to powinien trafić do więzienia, bo od wypicia 3 litrów mógłby ktoś umrzeć. Z innej strony - w centrum Białegostoku regularnie w okolicach klubów dochodzi do bójek czy sprzeczek osób pod wpływem alkoholu, nigdy natomiast nie widziałem bójki osób pod wpływem marihuany, bo jest to fizycznie niemożliwe - dodaje Sawicki.

Jako Skuteczni jesteśmy jedyną Partia, która mówi o tym problemie. Jedyną, której przedstawiciel poseł Piotr Liroy Marzec przeforsował legalizację tzw medycznej marihuany. Pamiętajmy, że marihuana i konopie to nie tylko używka, ale też surowiec przemysłowy. W okolicy Zabłudowa znajduje się nowoczesny dom zbudowany z konopi.


Marcin Sawicki

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS

Najnowsze komentarze