• 1
  • 2
sobota, 05 październik 2019 11:04

Sadzić Palić Zalegalizować

Napisała
Sadzić Palić Zalegalizować Marcin Sawicki

Dnia 04.10 października 2019 roku o godzinie 11:30, na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa Marcina Sawickiego – Lidera oraz Cezarego Niestupskiego nr 10 na podlaskiej liście Komitetu Wyborczego Skuteczni Piotra Liroya-Marca.

 

Cezary Nietupski rozpoczął konferencję od wyjaśnienia słowa depenalizacja. Depenalizacja, czyli zaprzestanie karania za coś np. w tym wypadku za posiadanie pewnej ilości marihuany - tak jak nie każe się za kieliszek wódki czy posiadanie piwa. Kandydat stwierdził, że kary za posiadanie marihuany są nieadekwatne i zdecydowanie zbyt restrykcyjne. Zażywanie marihuany jest o wiele mniej szkodliwe i praktycznie nie da się osiągnąć spożycia takiej dawki, która byłaby śmiertelna.

Nr 10 na podlaskiej liście Skutecznych dodał, że nawet uprawa konopi włóknistych wykorzystywanych do przemysłu wymaga pozwoleń i licencji. Papier konopny jest o wiele bielszy oraz czterokrotnie efektywniejszy od tego uzyskiwanego z drewna. Jeżeli Polacy tak kochają drzewa, to czemu by uzyskać papier je wycinają zamiast kosić krzak konopi. Gdyby zalegalizowano uprawy konopi można byłoby objąć je akcyzą lub vatem, a pozyskane środki przeznaczyć np. na budowę domów dla bezdomnych lub inne programy pomocowe jak w USA.

Na pytanie dziennikarza „ czy mówicie o depenalizacji każdej ilości marihuany w jakiejkolwiek formie?”odpowiedział lider Skutecznych na Podlasiu - Marcin Sawicki. Sawicki zaproponował przyjrzeć się zjawisku w cyfrach. W Polsce od 2 do 2,5 miliona osób deklaruje się jako spożywający marihuanę w różnej formie. Przez tylko jeden weekend w Warszawie szacuje się jest spalanie 1,5 tony marihuany. Świadczy to o tym, że mimo penalizacji konsumowanie marihuany jest zjawiskiem powszechnym. Sawicki dodaje, że nie mówi się o tym jaką ma szkodliwość alkohol. Rocznie w Polsce ze względu na picie alkoholi umiera 10-12 tys osób czyli z przepicia umiera populacja Wasilkowa, Moniek czy Łap. Skoro zjawisko palenia marihuany jest powszechne to czemu polskie państwo nie mogłoby na tym zarabiać. Mówimy o kwocie około 9 mld zł, które dzisiaj trafiają do gangów lub innych zorganizowanych grup przestępczych zamiast trafiać do budżetu państwa. 9 mld zł to dla porównania kwota starcząca na podniesienie płacy dla wszystkich nauczycieli o 1000zł miesięcznie czy na przykład 13 emeryturę.

Chcemy, by marihuana była legalna w każdej ilości. To, że ktoś kupił sobie 10 litrów wódki nie oznacza, że całą wypije. Idąc tym tokiem rozumowania - jeżeli ktoś kupuje wódkę skrzynkami na wesele to powinien trafić do więzienia, bo od wypicia 3 litrów mógłby ktoś umrzeć. Z innej strony - w centrum Białegostoku regularnie w okolicach klubów dochodzi do bójek czy sprzeczek osób pod wpływem alkoholu, nigdy natomiast nie widziałem bójki osób pod wpływem marihuany, bo jest to fizycznie niemożliwe - dodaje Sawicki.

Jako Skuteczni jesteśmy jedyną Partia, która mówi o tym problemie. Jedyną, której przedstawiciel poseł Piotr Liroy Marzec przeforsował legalizację tzw medycznej marihuany. Pamiętajmy, że marihuana i konopie to nie tylko używka, ale też surowiec przemysłowy. W okolicy Zabłudowa znajduje się nowoczesny dom zbudowany z konopi.


Marcin Sawicki

 

Gruby Benek