• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 06 październik 2019 11:29

Augustowski Uniwersytet Dziecięcy

Napisała
Augustowski Uniwersytet Dziecięcy PB

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD PB) rośnie w siłę. Do Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Sokółki, dołączył szósty samorząd - Augustów. Wczoraj (3 października) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej podpisane zostały umowy o współpracy przy kolejnej edycji - 2019/2020 PUD PB.

 

 Podpisy pod dokumentami złożyli: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz burmistrzowie: Augustowa - Mirosław Karolczuk, Bielska Podlaskiego - Jarosław Borowski, Sokółki - Ewa Kulikowska. Hajnówkę reprezentował zastępca burmistrza Ireneusz Roman Kiendyś, a Siemiatycze - Henryk Tomasz Czmut. W spotkaniu uczestniczył także opiekun projektu prorektor ds. studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB oraz koordynująca Podlaski Uniwersytet Dziecięcy od początku Marta Tomiczek.

 Już w listopadzie 340 małych żaków odbierze indeksy i wysłucha pierwszego wykładu inauguracyjnego na Politechnice Białostockiej. W ramach PUD-u uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać się, że nauka może być fascynująca. W sumie w roku akademickim 2019/2020 zaplanowanych zostało 15 zajęć. Spotkania prowadzić będą oprócz pracowników Politechniki Białostockiej także przedstawiciele naszych partnerów - Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Odrębne zajęcia przygotowuje też jedna z białostockich instytucji kultury.

 Ten niezwykły projekt edukacyjny ma już 11 lat. Do tej pory z interaktywnych wykładów i warsztatów skorzystało 1270 małych studentów.

 Zdaniem rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa ta inicjatywa idealnie wpisuje się w misje zapisane w Konstytucji dla Nauki. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest doskonałym wyrazem społecznej odpowiedzialności uczelni - mówił rektor podczas wczorajszej uroczystości.

 Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zauważył ważny aspekt społeczny funkcjonowania PUD: Trzeba przyzwyczajać najmłodszych, że mamy bardzo dobre uczelnie w Białymstoku. Wynosząc dobre wrażenia, kiedyś pozostaną tutaj, żeby studiować. Bardzo nam na tym zależy.

 Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk zaznaczył: Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to element szerszej współpracy z Politechniką Białostocką, z którą chcemy podpisać umowę ramową. Widzimy pole do wielu wspólnych projektów. Największą rekomendacją dla tej inicjatywy są zadowolone dzieci i rodzice, którzy korzystają z oferty tego Uniwersytetu. Z pewnością będziemy kontynuować ten projekt - deklarował zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut, absolwent PB.

 W Hajnówce zależy nam, aby uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, a ta inicjatywa Politechniki w stu procentach wpisuje się w to zadanie - mówił zastępca burmistrza Hajnówki Ireneusz Kiendyś. Hajnówka ma już na koncie 125 absolwentów PUD, tak jak i Bielsk Podlaski. Patrząc z perspektywy miasta, naszych inteligentnych specjalizacji, nie trzeba czekać aż dziecko pójdzie do szkoły średniej, żeby pokazywać mu co w życiu można robić, jaką fajną pracę można mieć - tłumaczył Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego. O innej pozytywnej stronie przedsięwzięcia mówiła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska: Wiem, że te dzieci spotykają się, nie tylko na Facebooku, na Messengerze, poprzez smsy. To są spotkania w realu, później podtrzymują te kontakty.

 Program dotyka elementów, które nie tylko mają zainteresować młodych studentów nauką, ale również oddziałują na nich w aspekcie społecznym. Jednym z walorów tego projektu jest nacisk na to, by więzi międzyludzkie były budowane na właściwej płaszczyźnie, co zaprocentuje w przyszłości - tłumaczył prorektor ds. studenckich prof. Jarosław Perszko.

 Rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpocznie się 17 października. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej. W pozostałych miejscowościach prowadzona będzie przez samorządy, we współpracy ze szkołami.

PB

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Zakład stolarski
DANBUS
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze