• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 07 październik 2019 17:44

„In vino veritas” czyli nalewki jesienne

Napisane przez KR

Nalewka, to najprościej mówiąc, owoce, korzenie, kwiaty lub zioła zalane 40-45 procentowym alkoholem. Nie bez znaczenia jest łacińska sentencja „in vino veritas”, w winie prawda. Już w XVI wieku na szlacheckich stołach gościły te trunki, które oprócz wykwintnego aromatu, smaku i koloru, „rozwiązywały” nieco języki biesiadników. Wtedy właśnie ludzie mogli usłyszeć prawdę o sobie, o sąsiadach, czy poglądach politycznych.

 


Ale nie tylko na szlacheckich biesiadach królowały nalewki. Wymyślne, strzeżone tajemnicą receptury powstawały w klasztorach, a wyprodukowane napoje zapełniały półki przepastnych piwnic. Wkrótce nalewki pojawiły się także w wiejskich chatach, a przepisy na najlepsze napitki przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Obecnie nalewki są ogólnodostępne, ku uciesze miłośników tych specjałów.


Wykonanie nalewki to praca dla ludzi obdarzonych dużą cierpliwością. Moc i smak tego specjału uzależniony jest od czasu leżakowania. Na nic podkradanie się do słojów i wypijanie przez rurkę płynu z fermentujących owoców. Nie odnajdziemy w ten sposób ani smaku, ani aromatu przyszłego napoju. Cierpliwość zostanie w końcu nagrodzona.


Tajniki produkcji nalewek
Największą tajemnicą uzyskania najsmaczniejszej nalewki jest dobór odpowiednich proporcji poszczególnych składników oraz czasu niezbędnego do zmieszania się smaków. Owoce zalane alkoholem należy przechowywać w ciepłych, zaciemnionych miejscach, od kilku do kilkunastu tygodni. W zasadzie każdy może zrobić nalewkę, jednak nie bez znaczenia jest pewne doświadczenie i praktyka w tym względzie. Ciekawostką jest, że za „ojca” nalewek uważany jest Hipokrates, który w starożytności cierpliwie poświęcał się wytwarzaniu uzdrawiających trunków, bazując na miodzie i winach z różnych owoców.


Nie istnieje jeden i tylko jeden słuszny przepis na stworzenie najlepszej nalewki. Są jednak pewne zasady sporządzania tego trunku. Otóż wybrany do tego celu słój, antałek czy inne naczynie, powinny być w ¾ wypełnione owocami, a następnie zalane alkoholem w taki sposób, aby owoce były w nim całkowicie zanurzone. Po około trzech tygodniach alkohol należy odcedzić, a owoce zasypać cukrem, wciąż przechowując w ciepłym miejscu przez kilka tygodni. Tutaj cierpliwość producenta zostaje wystawiona na ciężką próbę, jednak w końcu zostanie nagrodzona niepowtarzalnym smakiem niebiańskiego napoju. Zatem po kilku tygodniach oczekiwania, syrop, który w tym czasie się wytworzył, należy odcedzić i połączyć z wcześniej odlanym alkoholem. Następnie, odcedzony, klarowny i pachnący napój, należy przelać do butelek z ciemnego szkła, aby nie utracił swojej głębokiej barwy.
Nalewki mogą być owocowe, o słodkim smaku, na przykład śliwowica czy wiśniówka, jak również wytrwane, na przykład orzechowe lub ziołowe. Można je spożywać w gronie przyjaciół, po lampce, potajemnie, dla „zdrowotności”.


Podlaskie nalewki
Na Podlasiu niektóre lokale i restauracje produkują nalewki i likiery we własnym zakresie. Receptury są bardzo pilnie strzeżone, co jest oczywiste dla zachowania specyfiki regionu. Nalewki zawierają zwykle od 30 do 70 procent alkoholu.


W zależności od owoców z jakich są wytwarzane, pomagają w leczeniu niektórych chorób. Od wielu lat uważa się, że pomocna w leczeniu kaszlu jest nalewka z pędów sosny. Długotrwałe przeziębienie skutecznie pomaga zwalczyć jałowcówka, natomiast na kłopoty z nadciśnieniem polecana jest głogówka. Nawet w leczeniu tak poważnej choroby jaką jest cukrzyca, ponoć pomocną jest nalewka z borówek. Mieszkańcy Podlasia wierzą w uzdrowicielską moc nalewek. W tym regionie na uwagę zasługują nalewki z pędów sosny, jeżyny, żurawiny, jarzębiny oraz głogu.


Ludowe tradycje wytwarzania na Podlasiu nalewek wciąż są kultywowane, a przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zatem, kiedy w długie, zimowe wieczory, zasiadamy z rodziną i przyjaciółmi przy kominku, otwierając butelkę szlachetnej, aromatycznej nalewki, chciałoby się powiedzieć „trwaj chwilo, jesteś piękna”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
DANBUS
Zakład stolarski
Foto Bajka - Lustra
Weterynarz
Drewno opałowe
Wiwa
KA-MIX