• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
wtorek, 08 październik 2019 12:43

Sejny i wspólna ochrona wód - porozumienie

Napisała
Sejny i wspólna ochrona wód - porozumienie Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka, Miasto Sejny i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku zawiązały konsorcjum w celu opracowania modelu rewitalizacji rzek Marycha i Szeszupa. Trójstronne porozumienie o współpracy podpisali w poniedziałek (7 października) rektor PB prof. Lech Dzienis, Mirosław Markowski - dyrektor RZGW oraz burmistrz Sejn - Arkadiusz Nowalski.

 

 Inicjatorem zawiązania konsorcjum był sejneński samorząd, który chce na swoim terenie stworzyć nowoczesny system ochrony środowiska naturalnego. Pozyskanie partnerów merytorycznych do tego projektu - a takimi są uczelnia i Wody Polskie - to ważny krok na drodze do realizacji tego planu. Ułatwić ma to także starania o środki z funduszy unijnych.

 Chcemy zadbać o przywrócenie naszym rzekom i jeziorom kształtu, na który zasługują - zapowiedział burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski podczas dzisiejszego spotkania na Politechnice Białostockiej. Burmistrz przyznał, że będzie to walka z długoletnimi zaniedbaniami. Przez lata do wód gruntowych tego obszaru trafiały zanieczyszczenia związane z intensyfikacją produkcji rolnej. To one odpowiedzialne są m.in. za zarastanie rzek i jezior. Kolejny problem wiąże się z historią tego terenu, który przez lata pełnił funkcję strefy nadgranicznej. Do tej pory jest tu wiele gospodarstw niepodłączonych do komunalnego systemu gospodarki ściekowej.

 Przygotowujemy program budowy małej retencji, a także powracamy do monitoringu chemicznego i biologicznego naszych wód. Chcemy też stworzyć monitoring migracji gatunkowej - nikt w tej chwili na przykład nie wie, skąd pojawił się na terenie wschodniej Polski taki drapieżnik jak szakal złocisty - mówił burmistrz Sejn.

 Zawarte dziś konsorcjum ułatwi Sejnom dostęp do potencjału naukowo-badawczego Politechniki Białostockiej oraz doświadczenia specjalistów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Współpraca tych instytucji ma doprowadzić m.in. do rewitalizacji biologicznej i poprawy retencji rzek Marycha i Szeszupa, eliminacji zrzutu odpadów rolniczych do tych rzek, analizy zasadności wprowadzenia nowych obszarów chronionych i użytków środowiskowych w pasie transgranicznym, opracowania optymalnych form monitoringu biologicznego, chemicznego, a także migracji gatunków.

Politechnika Białostocka

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Foto Bajka - Lustra
Zakład stolarski
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku

Najnowsze komentarze

Biuro Rachunkowe [Rafałko]
KA-MIX
DrewSot
Weterynarz
Biuro Rachunkowe [Kondracka]