• 1
  • 2
  • 3
piątek, 18 październik 2019 13:03

Terytorialsi opuszczą koszary, aby szkolić się w powiatach augustowskim i białostockim

Napisał
Terytorialsi opuszczą koszary, aby szkolić się w powiatach augustowskim i białostockim 1PBOT

Kiedyś hasło "rejony" w wojsku oznaczało przymusowe sprzątanie pododdziału oraz jego okolicy. W Wojskach Obrony Terytorialnej obecnie hasło "rejon", a dokładniej stały rejon odpowiedzialności, ma wyłącznie pozytywne znaczenie.

 

Stały rejon odpowiedzialności (SRO) to innymi słowy obszar, w którym na co dzień mieszkają żołnierze WOT. Dlatego ćwiczenia w SRO podnoszą realizm szkolenia oraz cieszą się uznaniem żołnierzy. Dla kompanii lekkiej piechoty rejonem odpowiedzialności jest powiat, dla batalionu kilka powiatów, a dla brygady OT województwo.

W najbliższy weekend szkolenie rotacyjne prowadzić będzie kompania wsparcia oraz pięć kompanii lekkiej piechoty - z batalionów w Białymstoku (11 blp), Suwałkach (12 blp) i Łomży (13 blp). Dla 1. kompanii 12 blp i 1. kompanii 13 blp sobota 19 października będzie przełomowym terminem. W tym dniu rozpoczną one trzeci etap szkolenia, tzw. zgrywający, która potrwa 12 miesięcy, zostanie zakończony certyfikacją i nadaniem statusu "combat ready".

W terminie 19-20 października dwie kompanie przeprowadzą szkolenie poza terenem wojskowym.

W Ogrodniczkach (powiat białostocki) żołnierze 11 blp w sobotę i niedzielę przeprowadzą szkolenie z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki (m.in. amunicji ślepej, petard i granatów dymnych). Zajęcia odbędą się z dala od zabudowań mieszkalnych, a na czas użycia amunicji ślepej zastosowane zostaną dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ćwiczący pododdział znajduje się w trzecim etapie szkolenia, dlatego główny nacisk położony jest na doskonalenie pracy zespołowej w ramach sekcji i plutonów.

W sobotę szkolenie w terenie cywilnym, a dokładniej w Puszczy Augustowskiej, odbędą także Terytorialsi z kompanii wsparcia. Ich zadanie będzie polegało na wykonywaniu marszów ubezpieczonych z elementami
nawigacji lądowej oraz wykorzystywaniem środków łączności. Następnie żołnierze przejdą szkolenie strzeleckie na cywilnej strzelnicy w Sejnach. Jest to jeden z trzech tego typu obiektów w województwie podlaskim, który przeszedł audyt Dowództwa WOT.

Ponadto w październiku 3-letni okres szkolenia rozpoczynają żołnierze, którzy we wrześniu 2019 roku wstąpili w szeregi 1PBOT.

1PBOT

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot