• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 październik 2019 18:49

35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Napisane przez KR
Andrzej Iwański [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] Andrzej Iwański [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Minęło 35 lat od tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy i Służby Bezpieczeństwa. Jego zwłoki zostały odnalezione w rzece Wiśle we Włocławku. Ks. Jerzy był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w okresie PRL-u. Mottem, które towarzyszyło mu przez cały okres swojej działalności duszpasterskiej było przesłanie: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Działalność ks. Popiełuszki władze uznawały za przeciwstawianie się systemowi.

Podlasie – strony rodzinne ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy urodził się na Podlasiu w małej wsi Okopy, niedaleko Suchowoli, w wielodzietnej rodzinie. Rodzice dali mu imię Alfons, chcąc tym samym zachować pamięć o bracie matki, członku AK. Później ksiądz zmienił imię na Jerzy.
Popiełuszko od dziecka był bardzo religijny. Uczęszczał do liceum w Suchowoli. Ukończył Seminarium Duchowne w Warszawie, po czym skierowano go do odbycia obowiązkowej służby wojskowej. Była to jednostka dla kleryków w Bartoszycach, odznaczająca się zaostrzonym rygorem. Mimo ciężkiej służby ks. Jerzy nie dał się złamać. Wspierał na duchu kolegów, organizował ruch oporu. Tam zapadł poważnie na zdrowiu i już do końca życia borykał się z chorobami. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Został nominowany do parafii Trójcy Świętej w Ząbkach pod Warszawą. Kolejne wyzwania to parafia w Aninie i Warszawie. W pracy ograniczała go choroba. Wciąż jednak pracował z młodzieżą, przeprowadzał wykłady dla studentów medycyny, prowadził rekolekcje. Organizował opiekę sanitarną w czasie dwóch wizyt Jana Pawła II w Polsce. Po ukończeniu studium teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie. Odmówił współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa. W okresie „Solidarności” ks. Jerzy wspierał strajkujących, stał po stronie prześladowanych, odprawiał msze. Zyskał autorytet i poparcie społeczne w wielu miastach Polski. Ówczesne władze uznały działalność ks. Popiełuszki za angażowanie się w działalność polityczną. Służby Bezpieczeństwa prowadziły akcje przeciwko ks. Jerzemu. Wszczęto śledztwo, formułując wiele zarzutów. Groziła mu kara 10 lat pozbawienia wolności. Wielogodzinne przesłuchania, rewizje w mieszkaniu księdza, podczas których znajdowano podrzuconą wcześniej broń i materiały wybuchowe, doprowadziły do aresztowania ks. Jerzego. Mimo że po interwencji abp Bronisława Dąbrowskiego ksiądz został zwolniony z więzienia, jednak prześladowania nie ustawały.

Porwanie i śmierć

19 października 1984 roku ks. Jerzy, wracając do Warszawy po wizycie w Bydgoszczy, w pobliżu miejscowości Górsk, został schwytany i wraz ze swoim kierowcą uprowadzony przez „esbeków”. Kierowca zdołał uciec, a ks. Jerzy, związany i zakneblowany, został zamknięty w bagażniku. W przerwach w podróży był bity do utraty przytomności. Z zapory na Wiśle we Włocławku został wrzucony do wody. Być może jeszcze wówczas żył. 30 października 1984 roku wyłowiono zwłoki Popiełuszki z zalewu na Wiśle. Ciało było skrępowane, z pętlą na szyi i obciążone workiem kamieni. Do chwili obecnej nie ustalono kto zadecydował o zabiciu księdza. Wiadomo, że wykonawcami byli trzej pracownicy MSW.

Zachować w pamięci

Aby pamięć o tej zbrodni nie została zatarta, wzniesiono pomniki ks. Popiełuszki m.in. w Bydgoszczy, w Górsku, w Toruniu i Krakowie oraz postawiono krzyż przy tamie we Włocławku. Pośmiertnie ksiądz został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski odznaczył pośmiertnie ks. Jerzego Popiełuszkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W wielu miastach również ulicom nadano imię księdza. W Suchowoli na Podlasiu zbudowano symboliczny grób i wzniesiono pomnik ks. Jerzego. Otwarto również izbę pamięci.
6 czerwca 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany.
Powstały filmy o ks. Jerzym, m.in. „Zabić księdza” Agnieszki Holland oraz „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego. Pamięć o księdzu upamiętniła również Poczta Polska (znaczki) oraz Narodowy Bank Polski (monety).
Obecnie trwa proces kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot