• 1
  • 2
wtorek, 05 listopad 2019 12:20

“Sport to najlepsza droga ...”

Napisała
Rafał Czuper Rafał Czuper

Jak powiedział niegdyś Samuel Smiles “Człowiek może wznieść się ponad okoliczności i osiągnąć wszystko, co zaplanuje, jeśli cechuje go niewzruszona wytrwałość i pozytywne nastawienie”. To właśnie takim człowiekiem jest Rafał Czuper, wywodzący się z Podlasia paraolimpijski tenisista stołowy.

 

 Dlaczego akurat tenis stołowy?

Tenis stołowy towarzyszył mi jeszcze przed wypadkiem. Wówczas grałem jako pełnosprawna osoba. Po nieszczęśliwym wydarzeniu będąc na rehabilitacji odwiedził mnie ktoś z fundacji i poinformował, że istnieje możliwość grania na wózku.

 Czy ciężko jest osobom niepełnosprawnym odnaleźć taką organizacje, która pomoże zaistnieć sportowo?

Jak zaczynałem grę (ok 10 lat temu) było dużo gorzej. Teraz jest o wiele łatwiejszy dostęp do różnych organizacji. Zresztą, jeżeli ktoś chce się ruszyć to na pewno znajdzie coś ,co go zainteresuje w sporcie.

Jak wygląda osiąganie sukcesów na paraolimpiadach?

Osobom niepełnosprawnym ciężej jest osiągać sukcesy, gdyż oznaczają dodatkową walkę ze swoimi ograniczeniami. Poziom również powędrował w górę z powodu pieniędzy. Sport paraolimpijski zmienił się z typowej rehabilitacji i integracji w sport wyczynowy (zawodowy).

Spotkałeś się z twierdzeniem, ze osobom niepełnosprawnym jest łatwiej osiągnąć podium, bo jest was mniej i nie ma takiej konkurencji, jak u pełnosprawnych?

Bezpośrednio nigdy nie spotkałem się z takim twierdzeniem, ale to, że podium osiąga się łatwiej to nieprawda. Rywalizacja jest identyczna, jak u pełnosprawnych.

Jakie mistrzostwa masz już za sobą, które były dla ciebie najważniejsze?

Uczestniczyłem we wszystkich ważnych turniejach na świecie,między innymi w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Polski i tych najważniejszych Igrzyskach Paraolimpijskich RIO 2016.
Szczególnie ważne były dla mnie Mistrzostwa Europy we Włoszech 2013r, na których zdobyłem złoty medal, oraz Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016 gdzie wywalczyłem srebro.

Ile czasu poświęcasz treningom?

To zależy na jakim etapie przygotowań jestem. Kiedy bezpośrednio przygotowuję się do startu głównego trening mam 2 razy dziennie przez 7 dni w tygodniu.

Jak na takie intensywne treningi reaguje rodzina ?

Sport stał się moją pracą, więc każdy to rozumie. Są świadomi poświęceń i bardzo mnie w tym wspierają. Gdy już minie napięty czas, jestem po głównej imprezie, pozostaje mi wystarczająco dużo sił i wolnych chwil, by spędzić je w gronie najbliższych.

Co jeszcze chciałbyś osiągnąć ?

Moim celem jest zdobycie złota na Igrzyskach. Szanse mam na prawdę duże, gdyż na 99% mam już kwalifikacje by jechać do Tokio w 2020 roku.

Jako paraolimpijczyk odnoszący niesamowite sukcesy chciałbyś coś przekazać tym , którzy stracili wiarę po wypadku ?

Chciałbym im przekazać, by jak najszybciej ruszyli się z domu, bo sport to najlepsza droga na powrót do normalnego, fajnego życia.
Wszystkim osobom z naszego regionu( podlaskiego) polecam kontakt z klubem START BIAŁYSTOK tam na pewno każdy znajdzie coś co go zainteresuje w sporcie.

Dziękujemy bardzo za poświęcony czas i życzymy oczywiście złota!

Gruby Benek