• 1
  • 2
  • 3
piątek, 08 listopad 2019 09:11

Badania archeologiczne okolic Augustowa

Napisała
Badania archeologiczne okolic Augustowa Muzeum Ziemi Augustowskiej

Zapoczątkowane przez Muzeum Ziemi Augustowskiej w 2018 r. badania archeologiczne najbliższych okolic Augustowa, mają swoją kontynuację także w roku bieżącym. Ich przedmiotem jest osadnictwo na naszych terenach, począwszy już od epoki kamienia, a dokładniej mezolitu i neolitu, na czasach nowożytnych skończywszy.

 

Akcja Muzeum Ziemi Augustowskiej prowadzona jest przy współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w asyście Akademickiego Klubu Nurkowego w Warszawie i Stowarzyszenia Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych LEŚNI. Dodatkowo wsparcia udzielili: Zajazd Hetman w Augustowie, BoatShop i Tartak w Żarnowie.

Badania prowadzone są kompleksowo zarówno na lądzie, jak i pod wodą, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Ten rok przyniósł liczne odkrycia. Namierzony został między innymi obiekt pochodzący z I połowy XVI w, z czasów poprzedzających założenie miasta Augustowa. Najprawdopodobniej jest to obecnie najstarszy tej skali zabytek w naszym regionie, wielce prawdopodobne, że o dużym znaczeniu dla historii miasta. Udokumentowano także obiekty związane z transportem wodnym po Kanale Augustowskim. Dalsze badania pozwolą poznać dokładniej ich chronologię, wstępnie określaną na XIX w.

Podczas badań wodno-lądowych odkryto także bardzo ciekawe artefakty z epoki kamienia. Są wśród nich pięknie obrobione groty oraz liczne narzędzia krzemienne. Obok przedmiotów krzemiennych, znaleziono także pradziejową ceramikę.

Cały ten materiał oraz jego kontekst wnoszą mnóstwo informacji w dzieje zamieszkujących Augustowszczyznę naszych poprzedników. Prace nadal trwają. Po zakończeniu badań terenowych i opracowaniu materiałów, gdy tylko Muzeum Ziemi Augustowskiej zyska nową - godną lokalizację, zaprezentowana zostanie wystawa prezentująca efekty żmudnej pracy.


Źródło: Muzeum Ziemi Augustowskiej

1 komentarz

  • Link do komentarza Ricki piątek, 22 listopad 2019 06:20 napisane przez Ricki

    Warto dbać o nasze dziedzictwo narodowe. Powodzenia w poszukiwaniach!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot