• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 08 listopad 2019 09:11

Badania archeologiczne okolic Augustowa

Napisała
Badania archeologiczne okolic Augustowa Muzeum Ziemi Augustowskiej

Zapoczątkowane przez Muzeum Ziemi Augustowskiej w 2018 r. badania archeologiczne najbliższych okolic Augustowa, mają swoją kontynuację także w roku bieżącym. Ich przedmiotem jest osadnictwo na naszych terenach, począwszy już od epoki kamienia, a dokładniej mezolitu i neolitu, na czasach nowożytnych skończywszy.

 

Akcja Muzeum Ziemi Augustowskiej prowadzona jest przy współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w asyście Akademickiego Klubu Nurkowego w Warszawie i Stowarzyszenia Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych LEŚNI. Dodatkowo wsparcia udzielili: Zajazd Hetman w Augustowie, BoatShop i Tartak w Żarnowie.

Badania prowadzone są kompleksowo zarówno na lądzie, jak i pod wodą, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Ten rok przyniósł liczne odkrycia. Namierzony został między innymi obiekt pochodzący z I połowy XVI w, z czasów poprzedzających założenie miasta Augustowa. Najprawdopodobniej jest to obecnie najstarszy tej skali zabytek w naszym regionie, wielce prawdopodobne, że o dużym znaczeniu dla historii miasta. Udokumentowano także obiekty związane z transportem wodnym po Kanale Augustowskim. Dalsze badania pozwolą poznać dokładniej ich chronologię, wstępnie określaną na XIX w.

Podczas badań wodno-lądowych odkryto także bardzo ciekawe artefakty z epoki kamienia. Są wśród nich pięknie obrobione groty oraz liczne narzędzia krzemienne. Obok przedmiotów krzemiennych, znaleziono także pradziejową ceramikę.

Cały ten materiał oraz jego kontekst wnoszą mnóstwo informacji w dzieje zamieszkujących Augustowszczyznę naszych poprzedników. Prace nadal trwają. Po zakończeniu badań terenowych i opracowaniu materiałów, gdy tylko Muzeum Ziemi Augustowskiej zyska nową - godną lokalizację, zaprezentowana zostanie wystawa prezentująca efekty żmudnej pracy.


Źródło: Muzeum Ziemi Augustowskiej

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS
Zakład stolarski