Â
Akcja Muzeum Ziemi Augustowskiej prowadzona jest przy współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w asyście Akademickiego Klubu Nurkowego w Warszawie i Stowarzyszenia Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych LEŚNI. Dodatkowo wsparcia udzielili: Zajazd Hetman w Augustowie, BoatShop i Tartak w Żarnowie.
Badania prowadzone są kompleksowo zarówno na lądzie, jak i pod wodą, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Ten rok przyniósł liczne odkrycia. Namierzony został między innymi obiekt pochodzący z I połowy XVI w, z czasów poprzedzających założenie miasta Augustowa. Najprawdopodobniej jest to obecnie najstarszy tej skali zabytek w naszym regionie, wielce prawdopodobne, że o dużym znaczeniu dla historii miasta. Udokumentowano także obiekty związane z transportem wodnym po Kanale Augustowskim. Dalsze badania pozwolą poznać dokładniej ich chronologię, wstępnie określaną na XIX w.
Podczas badań wodno-lądowych odkryto także bardzo ciekawe artefakty z epoki kamienia. Są wśród nich pięknie obrobione groty oraz liczne narzędzia krzemienne. Obok przedmiotów krzemiennych, znaleziono także pradziejową ceramikę.
Cały ten materiał oraz jego kontekst wnoszą mnóstwo informacji w dzieje zamieszkujących Augustowszczyznę naszych poprzedników. Prace nadal trwają. Po zakończeniu badań terenowych i opracowaniu materiałów, gdy tylko Muzeum Ziemi Augustowskiej zyska nową - godną lokalizację, zaprezentowana zostanie wystawa prezentująca efekty żmudnej pracy.
Źródło: Muzeum Ziemi Augustowskiej