• 1
  • 2
  • 3
piątek, 08 listopad 2019 14:14

Rekordowa ilość śluzowań

Napisała

W tym sezonie żeglugowym ( 1 maja - 30 września) padł rekord śluzowań na Kanale Augustowskim. Pracownicy Wód Polskich na 14 śluzach Kanału  przeprowadzili 10 214 śluzowań, podczas których różnicę poziomu wody pokonało 34 028 jednostek pływających. Śluza Dębowo była zamknięta ze względu na prowadzony remont wrót górnych.  

 

 -  Lato było bardzo ciepłe, co zachęcało turystów  do odpoczynku nad wodą. Szczególnym miejscem w Polskie jest jedyny w swoim rodzaju Kanał Augustowski, który cały czas staramy się modernizować i zwiększać jego dostępność. Przez cały rok nasi pracownicy wykonują prace utrzymaniowe, remontujemy śluzy, chcemy alby warunki do pływania i podziwiania tej perełki architektury technicznej były jak najlepsze – mówi Mirosław Markowski dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W zdecydowanej większości obiekty śluzujące się na Kanale to kajaki, następnie statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole. Najwięcej śluzowań było na Przewięzi - prawie 3 tysiące. Śluzę w tym miejscu pokonało ponad 4 200 obiektów pływających. Natomiast najczęściej odwiedzana przez wodniaków była śluza Sosnówek – tam prześluzowano blisko 8 200 jednostek pływających z czego 8 tysięcy to kajaki.

Kanał Augustowski to unikatowy, transgraniczny obiekt należący do najdłuższych dróg wodnych w Polsce. Jest jednym z najciekawszych zabytków techniki wodnej XIX w., a jednocześnie dużą atrakcją turystyczną o randze międzynarodowej - znalazł się na liście zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2007 roku stanowi Pomnik Historii. Całkowita długość Kanału Augustowskiego wynosi 103,4 km. Zlokalizowano na nim 18 śluz, z czego 14 po stronie polskiej, 1 w pasie granicznym, a 3 po stronie białoruskiej. Różnica poziomów pomiędzy śluzami waha się od 0,86 m do 6,5 m.

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz 
Rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot