• 1
  • 2
  • 3
sobota, 09 listopad 2019 08:29

Od 11 listopada bez wiz do USA

Napisane przez KR

Decyzja o ruchu bezwizowym do Stanów Zjednoczonych była uzależniona od odsetka odmów wizowych, który nie mógł być wyższy niż 3 procent. Przez wiele lat Polska nie kwalifikowała się do podróżowania bez wiz, gdyż przekraczała w/w próg. Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym roku uzyskał od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa obietnicę, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego do końca pierwszej kadencji jego prezydentury.

 

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, poinformowała, że dnia 6 listopada w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o przyjęciu Polski do programu bezwizowego. Tak też się stało.

Podróże do Stanów bez konieczności posiadania wizy rozpoczną się już 11 listopada. Oczywiście, zanim pierwszy Polak poleci do USA bez wizy, musi przejść przez pewne procedury, więc potrwa to jeszcze od kilku do kilkunastu. Decyzja podjęta w Waszyngtonie w praktyce oznacza, że Polacy będą mogli podróżować w celach turystycznych, jak również biznesowych, na okres do 90 dni.

Obecnie bezwizowy program obejmuje 38 państw, w tym znaczną większość krajów Unii Europejskiej, poza Bułgarią, Rumunią, Chorwacją i Cyprem.

Uściślając, decyzję o przyjęciu danego państwa do ruchu bezwizowego wydaje Departament Bezpieczeństwa Krajowego, nie zaś prezydent. Jeżeli państwo spełnia wszystkie warunki, Departament stwierdza ten fakt, bez polecenia prezydenta. Zatem można powiedzieć, że spełnił się sen Polaków, zarówno w kraju, jak i w USA, o bezwizowych podróżach. Wszyscy mają nadzieję, że po pokonaniu biurokratycznej bariery, Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych będą mogli spotkać się w święta Bożego Narodzenia przy wigilijnym stole.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot