• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 10 listopad 2019 10:59

Czy wyleczenie pacjenta uleczy służbę zdrowia?

Napisane przez KR

NFZ wpadł na pomysł poprawy sytuacji służby zdrowia w Polsce. Mają to być mianowicie premie dla lekarzy za skuteczne wyleczenie pacjentów. Czy taki system motywacyjny zadziała?

 

Do tej pory lekarze otrzymywali bonusy za wykonane procedury, czyli za prowadzenie leczenia. Nowe zasady wypłacania premii mają polegać na tym, że benefity lekarze otrzymają dopiero po widocznych i skutecznych efektach leczenia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli stan zdrowia danego pacjenta znacząco się poprawi, wtedy lekarz może liczyć na premię od NFZ. Nowe zasady mają wejść w życie od stycznia 2020 roku.

Czy pomysł Narodowego Funduszu Zdrowia jest dobrym pomysłem? Teoretycznie tak, ponieważ lekarze będą bardziej się starać, a wtedy będą skuteczniejsi w swoich działaniach. Ta zmiana filozofii jak najbardziej może nieść za sobą pozytywne aspekty.

Jakich zmian możemy oczekiwać? Od stycznia lekarz POZ, który skieruje chorych z grupy ryzyka na badania profilaktyczne, otrzyma o 15 proc. wyższą stawkę kapitacyjną, czyli zryczałtowaną składkę za każdego pacjenta.

Na większe premie mogą też liczyć lekarze POZ, których pacjenci z ustabilizowanymi chorobami tarczycy, cukrzycą czy chorobami układu krążenia zdecydują się na kontrolowanie choroby u nich, czyli u lekarzy pierwszego kontaktu, nie zaś u specjalisty.

Lekarze, którzy zajmują się leczeniem otyłości, czyli chorobą, która jest coraz bardziej powszechna i pochłania coraz więcej kosztów leczenia z NFZ, również będą mogli liczyć na bonusy w postaci środków finansowych. Premia będzie im przysługiwała, jeśli tylko uda im się doprowadzić do tego, że pacjent zgubi zbędne kilogramy, wyleczy się z chorób towarzyszących otyłości, czy zostaną u niego złagodzone objawy chorób krążenia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot