• 1
  • 2
  • 3
środa, 13 listopad 2019 11:37

Istotne zmiany na liście leków refundowanych

Napisane przez KR

Od listopada obowiązuje nowa lista leków refundowanych. W końcu możemy poszczycić się tym, że nasz kraj refunduje specjalistyczne leczenie raka jelita grubego. To jednak nie wszystkie zmiany.

 

Na zaktualizowanej liście leków, które podlegają refundacji, znalazło się aż 76 nowych pozycji. Są to m.in. preparaty stosowane w leczeniu raka jelita grubego, cukrzycy i stwardnienia rozsianego.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że „główne zmiany obejmują leczenie raka jelita grubego, gdzie wreszcie mamy w III i IV linii leczenia Lonsurf”. Jest to leczenie, które jest rekomendowane jeśli chodzi o przypadki raka przerzutowego. To nowoczesna terapia, o którą od bardzo dawna zabiegali lekarze oraz organizacje pacjentów. Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, który nie stosował tego rodzaju leczenia.

Nowa lista leków refundowanych obejmuje również leczenie cukrzycy typu 2. Zostały obniżone koszty specjalistycznej terapii stosowanej przed włączeniem insuliny. Refundacji będą podlegały wszystkie trzy dostępne na rynku flozyny (terapia doustna). Dostępne będą także dwa analogi insuliny ludzkiej oraz nowoczesne opatrunki do leczenia ran przewlekłych. Informacje dotyczące leczenia cukrzycy są bardzo istotne dla pacjentów, ponieważ refundowane nowoczesne leki, na których wprowadzenie na listę czekano aż siedem lat, pomagają kontrolować chorobę oraz zapobiegają jej powikłaniom.

Dzięki programowi lekowemu będzie można skorzystać z innowacyjnego leczenia redukującego poziom cholesterolu LDL. Natomiast seniorzy będą mieli możliwość skorzystania z refundacji preparatów stosowanych na osteoporozę. Zniżką będzie objęta m.in. Prolia.

Nowa lista leków obejmuje także preparaty stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz choroby Leśniowskiego Crohna. Znajduje się na niej również wenetoklaks stosowany w przypadku białaczki.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że dopłata pacjenta została obniżona w przypadku 631 produktów leczniczych, natomiast redukcja cen detalicznych zostanie wprowadzona dla 587 preparatów. Z pełną, zaktualizowaną listą leków można się zapoznać na stronie internetowej ministerstwa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot