• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 14 listopad 2019 12:37

Posłowie i senatorowie z Podlasia w nowym parlamencie

Napisane przez KR
Posłowie i senatorowie z Podlasia w nowym parlamencie pixabay

Dnia 12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Swój wkład w nowy parlament mają również posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego.

 

Reprezentanci Podlasia, którzy będą zasiadać w ławach poselskich i senatorskich to łącznie 17 osób. Niektórzy z nich kontynuują kadencje, zaś inni znaleźli się na swoich stanowiskach po raz pierwszy. Podlascy posłowie stanowią grupę 14 osób, a senatorów z naszego województwa jest znacznie mniej, bo tylko trzech.

Pierwsze posiedzenie nowego rządu odbyło się 12 listopada. Zainaugurował je marszałek – senior, Antoni Macierewicz. Wszyscy zgromadzeni na sali posłowie i senatorowie złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym rozpoczęli swoją czteroletnią kadencję.

Na Podlasiu wybory wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość, z której do Sejmu dostało się 8 posłów: Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Adam Andruszkiewicz, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Jacek Żalek, Mieczysław Baszko oraz Aleksandra Szczudło. Ostatnia kandydatka znalazła się na tym stanowisku po raz pierwszy.

Koalicję Obywatelską w nowym rządzie będą reprezentować: Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin. Z partii PSL mandat otrzymał tylko jeden kandydat, a mianowicie Stefan Krajewski.

Lewica również zdobyła jeden mandat. Jej przedstawicielem w Sejmie będzie Paweł Krutul. Politycy Krajewski i Krutul będą mieli zaszczyt zasiadać w ławach poselskich jako nowicjusze.

W województwie podlaskim wybory do Senatu wygrało PiS. Na stanowiska senatorów dostali się jedynie politycy tej partii: Mariusz Gromko, Jacek Bogucki oraz Marek Komorowski.

1 komentarz

  • Link do komentarza Romanow czwartek, 14 listopad 2019 13:09 napisane przez Romanow

    Przypadkiem Winnicki nie dostał się jeszcze?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
DANBUS
Foto Bajka - Lustra
Zakład stolarski
Moringa (na widelcu)
GENERALI
KA-MIX
Weterynarz
Drewno opałowe