• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 14 listopad 2019 12:37

Posłowie i senatorowie z Podlasia w nowym parlamencie

Napisane przez KR
Posłowie i senatorowie z Podlasia w nowym parlamencie pixabay

Dnia 12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Swój wkład w nowy parlament mają również posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego.

 

Reprezentanci Podlasia, którzy będą zasiadać w ławach poselskich i senatorskich to łącznie 17 osób. Niektórzy z nich kontynuują kadencje, zaś inni znaleźli się na swoich stanowiskach po raz pierwszy. Podlascy posłowie stanowią grupę 14 osób, a senatorów z naszego województwa jest znacznie mniej, bo tylko trzech.

Pierwsze posiedzenie nowego rządu odbyło się 12 listopada. Zainaugurował je marszałek – senior, Antoni Macierewicz. Wszyscy zgromadzeni na sali posłowie i senatorowie złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym rozpoczęli swoją czteroletnią kadencję.

Na Podlasiu wybory wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość, z której do Sejmu dostało się 8 posłów: Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Adam Andruszkiewicz, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Jacek Żalek, Mieczysław Baszko oraz Aleksandra Szczudło. Ostatnia kandydatka znalazła się na tym stanowisku po raz pierwszy.

Koalicję Obywatelską w nowym rządzie będą reprezentować: Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin. Z partii PSL mandat otrzymał tylko jeden kandydat, a mianowicie Stefan Krajewski.

Lewica również zdobyła jeden mandat. Jej przedstawicielem w Sejmie będzie Paweł Krutul. Politycy Krajewski i Krutul będą mieli zaszczyt zasiadać w ławach poselskich jako nowicjusze.

W województwie podlaskim wybory do Senatu wygrało PiS. Na stanowiska senatorów dostali się jedynie politycy tej partii: Mariusz Gromko, Jacek Bogucki oraz Marek Komorowski.

1 komentarz

  • Link do komentarza Romanow czwartek, 14 listopad 2019 13:09 napisane przez Romanow

    Przypadkiem Winnicki nie dostał się jeszcze?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot