• 1
  • 2
  • 3
sobota, 16 listopad 2019 11:31

Lekarze pilnie poszukiwani!

Napisane przez KR

Szpitale w całej Polsce borykają się z problemem braku lekarzy. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w kraju brakuje 50 tys. medyków. Jednak dane izby lekarskiej znacznie odbiegają od tych płynących z Ministerstwa. Według nich ta liczba wynosi aż 70 tys. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja na Podlasiu i w Augustowie.

 

Na stronach internetowych wielu szpitali w całym kraju od jakiegoś czasu można spotkać się z ogłoszeniami „dam pracę” czy „lekarz poszukiwany”. Placówki medyczne z całych sił próbują załatać „dziury” kadrowe, jednak sytuacja z jaką mają do czynienia nie sprzyja ich staraniom.

Brak specjalistów do pracy to problem występujący również w podlaskich szpitalach. Na przykład w Hajnówce poszukiwani są pediatrzy, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej czy neurolodzy. Oddziałom nie grozi na szczęście zamknięcie, jednak dyrektorzy szpitali nie ukrywają, że trwa kryzys. Wielu lekarzy, którzy są zatrudnieni w placówkach, to emeryci, którzy, jak podkreślają dyrektorzy, „na szczęście chcą jeszcze wykonywać zawód”

.Jak przedstawia się sytuacja w augustowskim szpitalu?

W naszym zakładzie brakuje lekarzy specjalistów w następujących dziedzinach medycyny: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, położnictwa i ginekologii, medycyny rodzinnej, pediatrii i neonatologii, geriatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej, radiologii” – poinformowała dyrektor SP ZOZ w Augustowie Danuta Zawadzka.

Podkreśliła, że jest to problem ogólnokrajowy, który szczególnie dotyka szpitale powiatowe, w których to występują braki kadrowe w grupie zawodowej lekarzy i pielęgniarek.

„Staramy się pozyskać lekarzy specjalistów poprzez zamieszczanie ogłoszeń na stronie internetowej szpitala, w prasie, w radio, a nawet rozsyłając ogłoszenia do Okręgowych Izb Lekarskich na terenie naszego kraju oraz poprzez kontakty prywatne i media społecznościowe” – informuje dyrektor augustowskiego szpitala. „Nie przynosi to oczekiwanego efektu, co jest spowodowane brakiem na rynku pracy lekarzy specjalistów w naszym kraju” – dodaje.

1 komentarz

  • Link do komentarza Hulk piątek, 22 listopad 2019 15:33 napisane przez Hulk

    Jesli się nie dba o lekarzy, jesli traktuje się ich nieodpowiednio, to i rzeczywiście są poszukiwani i będą nadal........

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot