• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 19 listopad 2019 14:10

Opłaty za wywóz śmieci coraz większe

Napisane przez KR

W 2019 roku opłaty za wywóz odpadów znacząco wzrosły. Gdzieniegdzie nawet o ponad 30 procent. Jak jest w podlaskich miejscowościach?

 

Podwyżka opłat za wywóz śmieci pociągnęła za sobą wzrost kosztów za wodę oraz odprowadzanie ścieków, które w ostatnim roku podrożały o około 7,7 procent. Powodem rosnących cen jest brak konkurencji na rynku oraz coraz wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów.

Średni koszt za usługi komunalne wynosił nieco ponad 3 tys. zł w skali roku. Obecna skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Teraz mieszkańcy miast o liczbie ludności pomiędzy 100 – 200 tys. płacą 3370 zł. W miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców te opłaty wynoszą 2951 zł. Województwa mieszczące się w Polsce zachodniej, w porównaniu do tych ze wschodu kraju, są zmuszone zapłacić znacznie więcej. Na przykład dla mieszkańców Śląska i Podlasia różnica w kosztach wynosi 946 zł.

Największy wzrost cen za odbiór śmieci odnotowano w województwie mazowieckim. W tym rejonie opłaty podrożały prawie trzykrotnie. Znaczące zmiany w związku z kosztami za gospodarowanie odpadami miały miejsce również w niektórych gminach województwa podlaskiego, podkarpackiego, kujawsko – pomorskiego, warmińsko – mazurskiego oraz śląskiego. Najniższe stawki dotyczą województwa opolskiego. Porównując najwyższe stawki w województwie mazowieckim (32 zł za odpady segregowane i 63 – 65 zł za odpady niesegregowane) to w najkorzystniejszej sytuacji znajdują się białostoczanie, którzy płacą jedynie 5 zł i 11 zł za powyższe rodzaje odpadów.

Dobra wiadomość jest taka, że na Podlasiu wzrost opłat za gospodarowanie odpadami nie jest aż tak wysoki. Jednak każdy medal ma dwie strony i złą informacją są przewidywania i prognozy ekspertów. Ich zdaniem kolejne lata będą zdecydowanie droższe.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot