• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 19 listopad 2019 16:54

Hubertus – święto lasu, ziemian i myśliwych

Napisane przez RED

 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, przy udziale Stowarzyszenia Szwadron Jazdy Rzeczpospolitej, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Lasów Państwowych, zorganizowały „święto lasu, ziemian i myśliwych” – Hubertus 2019.

 Hubertus jest często nazywany pogonią za lisem. To tradycyjne święto jeźdźców i myśliwych. Patronem jest św. Hubert, który królewsko urodzony, po dość bujnym młodzieńczym życiu, nawrócił się, został zakonnikiem, potem biskupem. Jest on patronem głównie myśliwych, leśników i jeźdźców. Hubertus, który odbył się na terenie Klubu Jeździeckiego Stowarzyszenia Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej w Starej Miłośnie, był więc 110 lat po tym antonińskim polowaniu u Potockich.

Współcześnie Hubertus jest symboliczny. Jeździec ma na ramieniu przyczepioną lisią kitę, którą inni uczestnicy, podczas gonitwy konnej mają za zadanie zerwać, mówi– Karol Krajewski, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, organizator imprezy. Ekscytującą gonitwę poprzedził pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Szwadronu Jazdy RP, chętni mogli też przejechać się bryczką.

Dla myśliwych dzień św. Huberta jest początkiem sezonu jesienno-zimowego polowań, za dla jeźdźców w tym czasie kończy się okres wyścigów konnych na otwartej przestrzeni hipodromów, powiedział – Marcin K. Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Uczestnicy śpiewali pieśni ułańskie i raczyli się kuchnią myśliwską. Młodzi ułani zaprezentowali też elementy oficerskich obyczajów, a wśród nich szarmanckie zachowanie wobec kobiet, zapraszanych do tańca.

Wśród uczestników byli między innymi – Adam Sujecki, rotmistrz, prezes Towarzystwa Krzewienia Edukacji Historycznej im. I Pułku Ułanów Krechowieckich, który przedstawił przebieg święta jeźdźców i myśliwych „Hubertus”; – Maciej Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, który opowiedział o terenach łowieckich na Mazowszu, jak też poinformował o wzmocnieniu liczbowym populacji zajęcy w Lasach Łochowskich; – Stefan i Róża z Wysockich-Woyszkiewiczów Wyganowscy, którzy opowiedzieli o tradycjach myśliwskich swoich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Wyganowskich z majątku Franciszków (gm. Łanięta, pow. kutnowski); – Michał Wojnarowski, hodowca koni, wieloletni dyrektor, a potem prezes Państwowego Stada Ogierów w Łącku (pow. płocki), który przypomniał, jak wyglądała hodowla koni w Polsce po II wojnie św.; – Hubert Szaszkiewicz, jeździec, trener, który mówił o tradycji w polskim sporcie konnym, jak i o współczesnym rozwoju jeździectwa pod kątem zarówno wyczynowym, jak i rekreacyjnym - Waldemar Gujski, prawnik, właściciel Dworu Szlacheckiego w Gałkach. – Grzegorz Paluchowski, sokolnik z Leoncina, który opowiedział o tradycjach polskiego sokolnictwa i życiu tych drapieżnych ptaków.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Instytut ma zająć się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich zarówno w kraju, jak i zagranicą. Działalność Instytutu dotyczy wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski, zarówno kultury duchowej, przejawiającej się w różnego rodzaju sztuce ludowej, folklorze, poezji, również rękodziele ludowym, także kultury materialnej, która wniosła ogromny wkład w rozwój Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot