• 1
  • 2
  • 3
środa, 27 listopad 2019 16:48

Płakać i płacić

Napisała

Na ostatniej XVII Sesji Rady Miasta w Augustowie odbyło się głosowanie za przyjęciem podwyżki opłat za odpady komunalne.

 

Czteroosobowa rodzina, która dotychczas musiała zapłacić za segregowane śmieci 135 złotych kwartalnie, od nowego roku zapłaci 252 złote. Rodzina pięcioosobowa zwiększy obciążenia do 279 złotych, a szecioosobowa do 282 złotych. Gospdarstwa domowe złożone z trzech osób zapłacą192 złote, dwuosobowe i jednoosobowe poniosą koszt odpowiednio 129 i 66 złotych.

Podwyżkę opłat tłumaczył zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz “Wszyscy staramy się o to, aby były jak najniższe (...) Nie jest to zjawisko lokalne, ale dotyczące całego kraju”. Dodał, że na podniesienie cen złożyło się kilka czynników: wzrost kosztów za zagospodarowanie odpadów ze strony BIOM-u, zwiększanie ilości wytwarzanych odpadów oraz rosnące koszty odbioru.

Jedynym rozwiązaniem, które mogłoby zmienić sytuację w następnych latach byłoby selektywne segregowanie odpadów w znacznie większej skali.

Wyjaśnienia ze strony władz miejskich nie przekonały opozycyjnych radnych : “Co z tego, że ja segreguję, inni mieszkańcy segregują i w nagrodę dostaliśmy co? Kilkadziesiąt procent podwyżki (…) Gdzie jest wina tych mieszkańców? Jak oni się mają czuć? Kto o nich zadbał? Kto zadziałał z pewnym wyprzedzeniem, by uniknąć takiej sytuacji? (...)” - zapytał Adam Sieńko.

12 komentarzy

  • Link do komentarza AK wtorek, 03 grudzień 2019 11:54 napisane przez AK

    Do mojego osiedlowego śmietnika i tak notorycznie widzę jak podrzucane są śmieci (oczywiście - niesegregowane....) To teraz to się chyba kolejka ustawi

  • Link do komentarza Tomek czwartek, 28 listopad 2019 19:36 napisane przez Tomek

    Fakt, co z tego ze człowiek segreguje jeżeli większość ma to w nosie.Ta segregacja nie ma sensu jak człowieka traktuje się jakby nie segregował.Chyba tylko w Augustowie takie podwyżki są wysokie.Czynsze za mieszkanie o dziwo na początku roku dwa razy podniesiono.Sugerowanie się wysokimi podwyżkami w innych miastach to śmieszne. Mieszkając w tym mieście jak słyszę jacy tu są rządzacy którzy tylko patrzą jak najwięcej wydobyć z kieszeni od mieszkańca by załatać dziurę w mieście a nie coś się działo w tym nudnym Augustowie.Tylko radnym mało i mało. .Wstyd.

  • Link do komentarza Loko czwartek, 28 listopad 2019 16:57 napisane przez Loko

    Macie 500 plus i pis.w Sejnach u mojej mamy podwyzka blisko 400%

  • Link do komentarza Obywatel czwartek, 28 listopad 2019 15:05 napisane przez Obywatel

    Niestety, gospodarstwa poza miastem płacą więcej. Za 4- osobową rodzinę 114 m-c, czyli kwartał wynosi 342 zł.

  • Link do komentarza Alicja Zadrożna czwartek, 28 listopad 2019 14:09 napisane przez Alicja Zadrożna

    A czy ktoś wie ile zapłaci jedna osoba za niesegregowane śmieci. Chodzi mi o moją mamę, która mieszka w Augustowie sama wytwarza mało śmieci i
    dotychczas ich nie segregowała. Wszystko drożeje jsk oszalałe tylko tzw. 13 -tka nie ma nic wspólnego z tą nazwą, bo nie jest równa wysokości świadczenia. Lepiej by to nazwać zapomogą. Miasto powinno zadbać o kosze na śmieci na ulicach bo wszędzie pełno petów butelek, papierów itp. A przecież to :"zielone płuca" Polski. Kiedy jestem, zawsze mnie to irytuje.

  • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 28 listopad 2019 13:43 napisane przez Mieszkaniec

    Proponuję "URZĘDASOM" wybrać się po kontroli za ile osób płacą np. wynajmujący, bo znając życie zgłaszają zero osób góra jedną, a śmieci produkują 3-4 osoby jak nie więcej. Od kiedy wprowadzili opłaty to ani jednej kontroli nie było, ile faktycznie osób produkuje śmieci w danym lokalu. I jeszcze jedno, to że ktoś zarabia na turystach to też powinien płacić za wyprodukowane przez nich śmieci, ile razy widać jak co niektóre knajpy na osiedlu wywalają śmieci do kontenerów - zero kontroli, tylko aby kasa im grała.

    Więcej osób płaci = niższy koszt na osobę!!!

  • Link do komentarza antyprezes czwartek, 28 listopad 2019 09:43 napisane przez antyprezes

    W Sejnach podobno 470% podwyżki. W innych miastach podobnie. Ale krzyczeć można, że wina władz lokalnych. Prawda jest inna. Tylko kto odważny napisze o polityce rządu

  • Link do komentarza Gość środa, 27 listopad 2019 22:27 napisane przez Gość

    Głosuje za niesegregacja bo tak czy siak opłaty nawet za segregacji będą wysokie.To po co ta segregacja?W nosie mam te sortowanie jak wielmozni radni augustowa takie stawki podnoszą. To ja ze śmieciami będę robił gdzie chce.Jak takie podwyżki .Hehe w innych miastach Niech powie Pan szanowny ile jest w Suwałkach a nie sugeruje się miastami.Żenada i złodziejstwo.

  • Link do komentarza Wściekły mieszkaniec środa, 27 listopad 2019 22:20 napisane przez Wściekły mieszkaniec

    Złodziejstwo w tym Augustowie.Segregacja?Chyba nabijanie pustej kasy.Wmawianie ,ze w innych miastach to samo jest.Ale nie aż tak drastyczne podwyżki. Tylko rozwalić cała rade Augustowską która tylko widzi jak mieszkańcom gozej się mieszkało. Ale jak wybory to cud miód. Złodziejstwo i tyle..

  • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 27 listopad 2019 21:42 napisane przez Mieszkaniec

    Podwyżka cen odpadów równa się więcej śmieci w lasach i w wodzie.Proponuje naszym radnym wyjść zza biurka i zrobić akcje ,,sprzątanie naszego królewskiego grodu nad Nettą,,.