• 1
  • 2
czwartek, 28 listopad 2019 11:01

Barber – nowy stary zawód – rozmowa z augustowskim golibrodą

Napisała

Barber to współczesne wcielenie golibrody. Zawód ten znany jest już od XII wieku, a obecnie znowu wraca do łask. Głównym zajęciem barbera jest strzyżenie i golenie brody, zatem usługi jakie świadczy dotyczą wyłącznie mężczyzn.

 

Moda na noszenie brody spowodowała pojawienie się na rynku salonów specjalizujących się w kosmetyce męskich zarostów. W dużych miastach, jak również w mniejszych miejscowościach, coraz częściej spotyka się salony, gdzie barberzy, przy pomocy profesjonalnych narzędzi i kosmetyków, świadczą usługi w zakresie pielęgnacji zarostów. Znaleźliśmy takie miejsce również w Augustowie. Swój salon od 9 lat prowadzi tutaj pan Marek Borowski, który zajął 3 miejsce w konkursie „Mistrzowie Urody” i został jednym z najlepszych barberów roku 2019 w województwie podlaskim. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pracy pana Marka.

„Na początku chciałbym podziękować moim klientom, bo to dzięki ich głosom zająłem 3 miejsce w konkursie Barbera roku 2019” – zaczyna pan Marek Borowski.

Proszę opowiedzieć o swoim uczestnictwie w konkursie „Mistrzowie Urody” Barber roku 2019.
„Mistrzowie Urody” to drugi konkurs organizowany przez Kurier Poranny i Gazetę Współczesną. Konkurs trwał od 13 września do 30 października. Gala wręczenia dyplomów odbyła się 11 listopada w Białymstoku w Centrum Astoria. Sympatycy i klienci danego salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego mogli zgłaszać swojego fachowca do konkursu „Mistrzowie Urody”. Po zakwalifikowaniu się do konkursu odbyło się głosowanie SMS, gdzie sympatycy oddawali swój głos wysyłając wiadomość tekstową.

Jaka jest historia powstania Pańskiego salonu?
Zakład Fryzjerski Męski Marek powstał m.in. dzięki namowom moich klientów, których zaufanie i renomę zdobyłem podczas 1,5-rocznej pracy w innym salonie, który nie przedłużył mi umowy. Spotykałem byłych klientów, którzy serdecznie mnie wspominali i gorąco zachęcali mnie do założenia własnego zakładu fryzjerskiego, aż w końcu, po ich namowie, zdecydowałem się rozpocząć własną działalność. Zakład powstał w 2010 roku i mieści się przy ulicy Mickiewicza 6. 1 grudnia minie już 9 lat funkcjonowania zakładu i zarazem na te 9-te urodziny przypadł mi udział w konkursie „Mistrzowie Urody”, w którym zająłem 3 miejsce w kategorii Barber roku 2019 w województwie podlaskim. Chciałbym serdecznie podziękować byłym i stałym klientom za 9 lat współpracy oraz tym, którzy na mnie głosowali. Jest to dla mnie dalsza motywacja do realizowania się w tym zawodzie.

Proszę opowiedzieć, jak funkcjonuje Pański salon?
W moim salonie są wykonywane wszystkie usługi fryzjerskie: golenie brzytwą, strzyżenia, wzorki, modelowanie włosów, oprócz farbowania włosów. Idea zakładu jest taka, żeby każdy czuł się jak w domu, mógł odpocząć przy dobrej muzyce, dobrej gazecie oraz wspaniałej relacji z fryzjerem, żeby zabieg nie był 5-minutową akcją, a poszanowaniem klienta i jego ciężko zarobionych pieniążków, żeby dana usługa fryzjerska była wykonana profesjonalnie.

Czy salon cieszy się dużą popularnością?
Tak, mam dużo klientów. Większość jest ze mną od samego początku istnienia zakładu, ale pojawiają się też nowi, którzy stają się stałymi klientami.

Co to znaczy być barberem? Co skłoniło Pana do zajęcia się tą profesją?
Hmm…, co skłoniło mnie, żeby zostać barberem? Ten termin jest modny teraz jako barber, wolę jednak określenie fryzjer męski, z szacunku do tego zawodu. Do jego podjęcia skłoniła mnie chęć, żeby każda usługa wykonana w zakładzie była zrobiona na jak najlepszych narzędziach fryzjerskich. W tym zapomniane golenia oraz usługi takie jak pielęgnacja i stylizacja brody czy zarostu.

Co, Pana zdaniem, spowodowało, że od pewnego czasu zaczęło pojawiać się wiele barber shopów? Czy to tylko moda, czy może wzrost świadomości mężczyzn dbających o swój wygląd?
Powstawanie coraz to nowych barber shopów wynika z mody, a klienci zawsze dbają o włosy czy zarost.

Czy miał Pan jakieś zabawne sytuacje związane z wykonywanym zawodem?
Czasami jest wesoło jak klienci w warunkach domowych bawią się we fryzjera przy procentach, a potem trzeba ratować i naprawiać fryzurę na drugi dzień u mnie w zakładzie. Jest przy tym spory ubaw.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

Dziękuję bardzo.

Gruby Benek