• 1
  • 2
  • 3
sobota, 30 listopad 2019 13:59

Dom, który skończył żywot

Napisała

Nieopodal głównej drogi we wsi Olszanka (gm.Nowinka) stoi maleńki dom, w którym zamieszkuje samotnie 80 letnia pani Leokadia.

 

Pierwsze co możemy ujrzeć u właścicielki to uśmiech, który skutecznie zakrywa zmartwienie czające się za progiem domu, który grozi zawaleniem. Spróchniałe ściany i ramy okienne oraz ledwo trzymające się drzwi, kontrastują z pogodą ducha gospodyni. Stuletni dom sprawia wrażenie zapadającego się coraz niżej w ziemię. Przechodząc przez próg dostrzec można niziutko usytuowany sufit i ulepiony z gliny piec, przy którym ogrzewa się pani Leokadia. Zgniła podłoga zasłana jest dywanami, by chodź trochę uchronić przed zimnem. W chatce nie ma łazienki, jest za to na zewnątrz tak zwany wychodek. Bieżącą wodę zastępuje studnia. Doprowadzona jest elektryczność, domek spowijają stwarzające duże niebezpieczeństwo, elektryczne kable.

Początkowo wierzono, że da się chatkę wyremontować, ale opinia fachowców od budownictwa była jednoznaczna, w grę wchodzi tylko rozbiórka.

Przyjaciele pani Leokadii ubiegali się o pomoc w przyznaniu lokalu socjalnego w pobliskiej gminie, lecz jak usłyszeliśmy: “ Wójtowa nie chce pomóc, lokal jaki był, został przyznany komu innemu, a teraz twierdzą, że nie ma pieniędzy”.

Dobrzy ludzie zorganizowali kobiecie zbiórkę na nowy dom, który nie będzie groził zawaleniem. Pani Leokadii marzy się malutkie ciepłe gniazdko, z łazienką i bez kabli nad głową.

Oczekiwania nie są duże, część środków została już zebrana na kupno domku holenderskiego. Zbierający potrzebują jeszcze połowy założonej kwoty, by pani Leokadia mogła w miarę bezpiecznie spędzać czas w swoich nowych czterech ścianach.

Jak mówi przyjaciel właścicielki” Abyśmy kupili już ten dom to reszta jakoś się ułoży. Ja pomogę doprowadzić wodę . Wszyscy chcemy, by nasza Lodzia miała spokój i bezpieczeństwo, na które zasługuje”.

Wszystkim chcącym pomóc podajemy link: https://zrzutka.pl/n9dhs9

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
Weterynarz
KA-MIX
DrewSot