• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 01 grudzień 2019 18:21

Kłusownik zatrzymany na gorącym uczynku!

Napisane przez ŁS
Źródło fot: PIXABAY Źródło fot: PIXABAY

Wielomiesięczna obserwacja, cierpliwość i determinacja doprowadziła do zatrzymania kłusownika na gorącym uczynku.

 

Mimo tego, że sprawa dotyczy zdarzenia z początku tego roku to jej sądowy finał odbył się stosunkowo niedawno. Straż Leśna od pewnego czasu obserwowała miejsce potencjalnego kłusownictwa. Organizowano zasadzki, w sposób permanentny monitorowano okolicę o różnych porach doby. To była zimna, śnieżna, styczniowa noc. Na zewnątrz 15 stopni mrozu, silny wiatr i złowrogo zacinający w oczy śnieg.

Po ok. 5 godzinach obserwacji niemal w całkowitym bezruchu nawet tak bardzo zawzięci i zdeterminowani strażnicy jak z naszego Nadleśnictwa mieli dość. Każdy z nich marzył o kubku gorącej herbaty (przy tej temperaturze herbata w termosie była najwyżej letnia) i ciepłym łóżku. Znowu pojawiały się wątpliwości czy tym razem zasadzka przyniesie oczekiwany rezultat. Aż w końcu, na horyzoncie pojawiła się sylwetka człowieka. Było już jasne, że idący o północy przez pole człowiek to niezbłąkany turysta – to kłusownik! Widać broń! Emocje i adrenalina sprawiły że nikt z nas nie pamiętał już o przemarznięciu do szpiku kości. Nieprzespane noce, dziesiątki godzin obserwacji nie poszły na marne.

Przed przystąpieniem do działań, a w szczególności do takich które obarczone są bardzo wysokim niebezpieczeństwem, zawsze należy być przygotowanym na każdą sytuację. Tak było i tym razem. Straż Leśna miała opracowany schemat działania, wszystko było zaplanowane. Mimo tego, że podczas takich sytuacji towarzyszą bardzo duże emocje to każdy z nas musi nad nimi panować – to podstawa w naszej pracy mówi jeden ze strażników naszego nadleśnictwa.

W tym przypadku Straż Leśna poprosiła o pomoc Policję która była gotowa na taką sytuację. Wspólne, sprawne działanie funkcjonariuszy Straży Leśnej i Policji skutkowało zatrzymaniem kłusownika z bronią w nielegalnie zbudowanej czatowni.

Nie da się jednak opisać zaskoczenia jakiego doznały wszystkie zaangażowane osoby. Kłusownikiem okazał się Niemiec tureckiego pochodzenia, a na miejscu zabezpieczono broń i amunicję.   

W sprawie prawomocnym wyrokiem skazane zostały łącznie dwie osoby. Niestety kłusownictwo to problem wciąż aktualny, jednak obecnie wykorzystywane narzędzia do wali z tym procederem takie jak termowizory czy specjalne kamery o małych rozmiarach przynoszą wymierne korzyści i jak pokazuje opisany przykład da się z nim skutecznie walczyć.
 
 Autor: Łukasz Sewastynowicz
Źródło: Nadleśnictwo Szczebra (www.szczebra.bialystok.lasy.gov.pl)

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot