• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
niedziela, 01 grudzień 2019 18:21

Kłusownik zatrzymany na gorącym uczynku!

Napisane przez ŁS
Źródło fot: PIXABAY Źródło fot: PIXABAY

Wielomiesięczna obserwacja, cierpliwość i determinacja doprowadziła do zatrzymania kłusownika na gorącym uczynku.

 

Mimo tego, że sprawa dotyczy zdarzenia z początku tego roku to jej sądowy finał odbył się stosunkowo niedawno. Straż Leśna od pewnego czasu obserwowała miejsce potencjalnego kłusownictwa. Organizowano zasadzki, w sposób permanentny monitorowano okolicę o różnych porach doby. To była zimna, śnieżna, styczniowa noc. Na zewnątrz 15 stopni mrozu, silny wiatr i złowrogo zacinający w oczy śnieg.

Po ok. 5 godzinach obserwacji niemal w całkowitym bezruchu nawet tak bardzo zawzięci i zdeterminowani strażnicy jak z naszego Nadleśnictwa mieli dość. Każdy z nich marzył o kubku gorącej herbaty (przy tej temperaturze herbata w termosie była najwyżej letnia) i ciepłym łóżku. Znowu pojawiały się wątpliwości czy tym razem zasadzka przyniesie oczekiwany rezultat. Aż w końcu, na horyzoncie pojawiła się sylwetka człowieka. Było już jasne, że idący o północy przez pole człowiek to niezbłąkany turysta – to kłusownik! Widać broń! Emocje i adrenalina sprawiły że nikt z nas nie pamiętał już o przemarznięciu do szpiku kości. Nieprzespane noce, dziesiątki godzin obserwacji nie poszły na marne.

Przed przystąpieniem do działań, a w szczególności do takich które obarczone są bardzo wysokim niebezpieczeństwem, zawsze należy być przygotowanym na każdą sytuację. Tak było i tym razem. Straż Leśna miała opracowany schemat działania, wszystko było zaplanowane. Mimo tego, że podczas takich sytuacji towarzyszą bardzo duże emocje to każdy z nas musi nad nimi panować – to podstawa w naszej pracy mówi jeden ze strażników naszego nadleśnictwa.

W tym przypadku Straż Leśna poprosiła o pomoc Policję która była gotowa na taką sytuację. Wspólne, sprawne działanie funkcjonariuszy Straży Leśnej i Policji skutkowało zatrzymaniem kłusownika z bronią w nielegalnie zbudowanej czatowni.

Nie da się jednak opisać zaskoczenia jakiego doznały wszystkie zaangażowane osoby. Kłusownikiem okazał się Niemiec tureckiego pochodzenia, a na miejscu zabezpieczono broń i amunicję.   

W sprawie prawomocnym wyrokiem skazane zostały łącznie dwie osoby. Niestety kłusownictwo to problem wciąż aktualny, jednak obecnie wykorzystywane narzędzia do wali z tym procederem takie jak termowizory czy specjalne kamery o małych rozmiarach przynoszą wymierne korzyści i jak pokazuje opisany przykład da się z nim skutecznie walczyć.
 
 Autor: Łukasz Sewastynowicz
Źródło: Nadleśnictwo Szczebra (www.szczebra.bialystok.lasy.gov.pl)

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Mirage Boats
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
DrewSot
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
KA-MIX
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
Drewno opałowe