• 1
  • 2
  • 3
środa, 04 grudzień 2019 21:19

Czy lek na cukrzycę zagraża chorym?

Napisane przez KR

Dnia 3 listopada do wiadomości publicznej trafiła informacja o zanieczyszczonych lekach na cukrzycę, które w swoim składzie zawierają silnie trujący środek podawany szczurom. Czy dla niemal 2 milionów chorych w Polsce oznacza to niebezpieczeństwo zagrażające zdrowiu i życiu?

 Niebezpieczna substancja chemiczna, o której mowa, to N-nitrozodimetyloamina (NDMA), która podawana jest szczurom podczas testów w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Lek, który został zanieczyszczony wykryto w Azji i Niemczech. Metformina jest sprzedawana także w naszym kraju, a stosuje się ją zazwyczaj w przypadku cukrzycy typu II. Ten lek przyjmuje w Polsce blisko 2 miliony chorych, ponieważ jest to najskuteczniejsza na rynku substancja podawana na to schorzenie.

Dnia 4 grudnia Ministerstwo Zdrowia zwołało posiedzenie sztabu kryzysowego. Eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych debatowali w związku z doniesieniami o lekach zatrutych niebezpieczną substancją. Po konsultacjach, na specjalnej konferencji prasowej, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał, iż nie powinno mówić się w tym przypadku o zanieczyszczeniu, ale o skutku ubocznym syntezy. Zdaniem ekspertów poważniejsze konsekwencje mogłoby wywołać nagłe odstawienie leku, niż jego dalsze zażywanie.

Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać” – poinformował Szumowski.

Leki zawierające metforminę w Polsce (wg. Dziennika Gazety Prawnej):

- Avamina (tabletki powlekane)
- Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Etform (tabletki powlekane)
- Etform 500 (tabletki powlekane)
- Etform 850 (tabletki powlekane)
- Formetic (tabletki powlekane)
- Glucophage 500 (tabletki powlekane)
- Glucophage 850 (tabletki powlekane)
- Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
- Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
- Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
- Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
- Metformax 500 (tabletki)
- Metformax 850 (tabletki)
- Metformax 1000 (tabletki powlekane)
- Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
- Metformin Galena (tabletki)
- Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
- Metifor (tabletki)
- Siofor 500 (tabletki powlekane)
- Siofor 850 (tabletki powlekane)
- Siofor 1000 (tabletki powlekane)
- Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot