• 1
  • 2
piątek, 06 grudzień 2019 18:32

Ślub kościelny? Wkrótce nastąpią zmiany

Napisane przez KR

Będzie trudniej uzyskać ślub kościelny. Ksiądz może zadawać krępujące pytania, a nawet odmówić udzielenia sakramentu.

 

Szykują się spore zmiany w prawie dotyczącym zawierania ślubu kościelnego. Rozmowy księdza z narzeczonymi, przed wyrażeniem zgody za zawarcie małżeństwa, będą dla młodych trudne, a wręcz krępujące. Kapłan może zapytać o bardzo osobiste sprawy, np. o impotencję.

Zmiany w prawie dotyczące ślubu w Kościele nie zmieniały się od 30 lat. Teraz jednak Konferencja Episkopatu Polski opublikowała „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno - duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. Te pary, które planują zawarcie małżeństwa w Kościele, muszą być przygotowane na to, że uzyskanie zgody będzie trudniejsze niż dotychczas.

Na wstępie para będzie musiała wypełnić sporą ilość druków, którą otrzyma już podczas pierwszego spotkania z księdzem. Obowiązkiem narzeczonych będzie również podpisanie przysięgi o stanie wolnym i mówienia prawdy. Następnie para, razem oraz osobno, zostanie dokładnie i wnikliwie przepytana, również o szczegóły intymne. Wszystkie ich odpowiedzi zostaną zawarte w protokole.
Ksiądz może odmówić wydania zezwolenia na ślub tym, którzy cierpią na impotencję, nie chcą mieć w przyszłości dzieci oraz będą rozważali możliwość separacji w przyszłości. Ślubu kościelnego nie otrzymają także pary „katolików z ochrzczonymi niekatolikami”. W związek małżeński w Kościele nie wstąpią również osoby, które zmieniły płeć. Odmowa udzielenia ślubu kościelnego będzie zapisana w protokole, dlatego inna parafia również może nie wydać zezwolenia na ślub.

Miejsce ślubu również będzie ściśle określone przez nowe zasady. Będzie się on mógł odbyć wyłącznie w parafii, do której należy jedno lub drugie z pary narzeczonych. Jeśli więc młodzi obecnie mieszkają daleko od rodzinnych stron, będą musieli się starać o specjalne pozwolenie na zmianę miejsca zaślubin.

Zmiany w kościelnym prawie wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2020 roku.

Gruby Benek
Taekwondo