• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 08 grudzień 2019 11:51

Emerytura stażowa przed 60-tym rokiem życia?

Napisane przez KR

Jednym z ważniejszych elementów kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy jest pomysł wprowadzenia emerytury stażowej przed 60-tką. Czy jest szansa na jego realizację?

 

Według planów, emerytura stażowa miałaby być zależna od tego, ile lat ma przepracowanych dana osoba. Jedni są pozytywnie nastawieni do tego pomysłu, inni sądzą, że to zbyt wielkie obciążenie dla budżetu państwa. O uprawnieniu do świadczenia emerytalnego miałyby osoby, które przepracowały 35 lat (kobiety) lub 40 lat (mężczyźni). Z przejścia na emeryturę można byłoby więc skorzystać już w wieku 53 – 58 lat.

Za pomysłem możliwości nabycia praw do emerytury na podstawie stażu pracy opowiadają się związkowcy. Według nich byłaby to „wspólna inicjatywa prezydenta i związkowców”. Nie wszyscy są jednak tak dobrze nastawieni do propozycji Andrzeja Dudy. Pracodawcy sprzeciwiają się temu pomysłowi, proponując emeryturę po przepracowaniu 40 lat, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Według nich warunek konieczny to ukończenie 60 lat. Ekonomiści zaś podchodzą do tej sprawy typowo kalkulacyjnie i uważają, że tego typu działania prawdopodobnie spowodują jeszcze niższe od obecnych świadczenia emerytalne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot