• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 09 grudzień 2019 20:40

Koniec 500 plus?

Napisane przez KR

Czy świadczenia 500 plus znikną w 2020 roku? Podobno dziury w ustawie mają spowodować, że jedna z grup społecznych będzie narażona na brak wypłat dodatkowej gotówki. Kto nie otrzyma pieniędzy od rządu?

 

W sieci ostatnio zrobiło się bardzo głośno na temat końca wypłat świadczenia 500 plus. Powodem, jaki najczęściej się wymienia jest to, że rząd nie ma już pieniędzy na finansowanie programu. Pogłoski o tym, że świadczenia znikną, są niestety po części prawdą. O które 500 plus jednak chodzi?

Rodzice, którzy pobierają 500 plus na dziecko mogą spać spokojnie. Więcej niepokoju mogą odczuwać za to ci, którzy od października będą otrzymywać świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych. Podobno pierwsze wypłaty tych środków mają być wstrzymane już w marcu 2020 r. Dlaczego tak się stanie i jakie będą kryteria przyznawania świadczeń?

Otóż wszystko wynika z niejasności w ustawie dotyczącej świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Uprawnieni do świadczenia będą ci, którzy otrzymują ze środków publicznych nie więcej niż 1600 zł brutto oraz ci, którzy posiadają dochód nie większy niż 1100 zł brutto. Te osoby, które zarabiają więcej, otrzymają niższe wypłaty z rządowego programu. Ma to być tzw. „zasada złotówki za złotówkę”. Dla przykładu, przyjmując, że ktoś zarabia 1400 zł brutto, otrzyma jedynie 200 zł świadczenia. Wiele osób niepełnosprawnych może całkowicie stracić uprawnienia do otrzymywania 500 plus. Sprawi to marcowa waloryzacja emerytur oraz dziura w ustawie. Te dwa czynniki złożą się na to, iż mnóstwo ludzi może zostać całkowicie pozbawionych dodatkowej gotówki.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot