• 1
  • 2
wtorek, 10 grudzień 2019 21:25

Nie płacisz mandatów? Rząd sprawi, że zaczniesz

Napisane przez KR

Jest nowy pomysł rządu na zmobilizowanie kierowców do płacenia mandatów. Wynika to z faktu, iż co drugi kierowca nie reguluje kar za swoje drogowe przewinienia.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpadło na pomysł, który wielu kierowcom może się nie spodobać. Swoją decyzję podsumowuje tym, że jedynie od 63 proc. kierowców udaje się wyegzekwować płacenie mandatów. Niezapłacona suma jest w rezultacie spora. W 2018 r. było to aż 757 mln. zł. Co zrobić w obliczu takiego problemu? Rząd już wie!

Do tej pory zasady przyznawania mandatów oraz, co za tym idzie, punktów karnych, były następujące. Kierowca za popełnione wykroczenie otrzymywał karę pieniężną oraz odpowiednią ilość punktów karnych, które się kumulowały. Po roku od wykroczenia punkty jednak znikały. Nie miało w tym przypadku znaczenia, czy kierowca uregulował mandat, czy nie. Nowe przepisy mają polegać na tym, że punkty karne za niezapłacone mandaty będą „zawieszane” do chwili opłacenia zaległości. Jeśli ktoś ma niezapłacony mandat, nie będzie miał również możliwości „anulowania” sobie punktów karnych poprzez udział w dodatkowych zajęciach w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dla wielu kierowców będzie to prawdziwy cios, ponieważ łatwiej będzie im „uzbierać” magiczne 24 punkty, za które w konsekwencji traci się prawo jazdy.

Do tej pory wielu kierowców liczyło na to, że niezapłacone mandaty z czasem się przedawnią. Faktycznie, istnieje taki zapis, że mandat ulega przedawnieniu po 3 latach. Po wejściu nowych przepisów z pewnością wielu tych, którzy mają do zapłacenia karę za wykroczenia drogowe, dwa razy się zastanowi, czy warto liczyć na opieszałość urzędników i czekać aż „zapomną” o ich nieuregulowanych mandatach.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek