• 1
  • 2
  • 3
środa, 11 grudzień 2019 15:59

Będzie refundacja szczepionek HPV. Będą kontrowersje

Napisała

Od jakiegoś czasu znów głośno jest na temat szczepionek. Lekarze masowo zalecają stosowanie profilaktyki, a rząd wprowadza refundację szczepionki. Jest jednak druga strona medalu. Nie wszyscy bowiem zgadzają się z sugestiami lekarzy.

Jak do tej pory nie wynaleziono leku przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka, która jest elementem profilaktyki, ma na celu uodpornienie kobiet na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Przenoszony głównie drogą płciową, odpowiedzialny jest za powstawanie raka szyjki macicy. Wirusem mogą zarazić się również mężczyźni. Istotną rzeczą jest decyzja, czy w ramach profilaktyki należałoby się zaszczepić. Szczepionka nie jest obowiązkowa, a koszt jednej dawki wynosi 300 zł.

W Narodowej Strategii Onkologicznej zawarto zapis, że od stycznia 2021 r. szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV będzie refundowane. W wielu krajach od dawna stosuje się takie szczepienia i zdaniem Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w Polsce należy również podjąć takie działania, tym bardziej, że szczepienie może wpłynąć na całkowite zniwelowanie raka szyjki macicy. W Strategii jest zapis, że każda dziewczynka, po ukończeniu 9 lat, będzie mogła być zaszczepiona nieodpłatnie. Uchwała, która powstała w tym roku, zawiera całe spektrum działań w związku z profilaktyką i leczeniem raka szyjki macicy i obejmuje lata 2020 – 2030. W listopadzie br. Strategia znalazła się w wykazie prac rządu. Szczepienia obejmują zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Oficjalne źródła przekazu twierdzą, szczepionka jest w 100 procentach skuteczna, należy jednak zastosować ją w odpowiednim czasie.

Kto może się zaszczepić?

Lekarze – naukowcy, badając możliwości zastosowania szczepionki HPV stwierdzili, że należy ją przyjąć przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, najlepiej między 11-stym a 12-stym rokiem życia. Mogą ją również przyjmować kobiety, niezależnie od wieku, jednak lepsze efekty daje ona u osób młodszych. Według tych, którzy zalecają profilaktykę, szczepionka przeciwko HPV chroni przed 90 procentami wszystkich nowotworów szyjki macicy. W Polsce są już dostępne 3 szczepionki przeciwko brodawczakowi ludzkiemu i każda wydawana jest na receptę.

Druga strona medalu

Jednak nawet wśród lekarzy istnieje coraz więcej negatywnych opinii odnoszących się do stosowania szczepionki HPV. Wyraża się zdanie, iż zaszczepienie jest skuteczne maksymalnie przeciw trzem typom wirusa, a jest ich ponad setka. Sam rak szyjki macicy może być spowodowany wieloma innymi czynnikami niż zakażenie, wirus może odpowiadać jedynie za część z nich.

Opinie społeczeństwa

Opinie społeczeństwa dotyczące opisywanego tematu są dość podzielone. Jedni uważają szczepienie za kontrowersyjne i śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci.

„(…) nigdy nie zaszczepię, poczytaj sobie ile dziewczynek umarło po tej szczepionce, my żyjemy bez tej szczepionki, po co faszerować dziecko”.

Inni twierdzą, że na pewno poddadzą swoje potomstwo takiej profilaktyce.

„Moje dziewczyny są już po dwóch dawkach. Chore byłoby mieć świadomość ile kobiet umiera na raka szyjki, a nie skorzystać ze szczepienia”.

Również ignorancja ludzi na temat szczepień jest dość znaczna. Wynika to m.in. z braku edukacji w tej kwestii. Na wielu portalach społecznościowych można znaleźć wypowiedzi typu:

„A bezpłatne badania prostaty u dziewczynek też wprowadzicie?”

Decyzja całkowicie należy do rodziców. Decyzja trudna, ponieważ ze względu na liczne kontrowersje będzie wymagała dogłębnego przemyślenia przed podjęciem decyzji o szczepieniu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot