• 1
  • 2
piątek, 13 grudzień 2019 14:29

Wkrótce wypłaty trzynastek dla emerytów

Napisane przez KR

Dzięki nowej ustawie, której podpisanie planuje rząd, polscy emeryci co roku będą otrzymywali dodatkowe świadczenie, czyli tzw. trzynastki. Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat i ile będą wynosić takie 13-stki ?

 

Zgodnie z projektem ustawy opublikowanym przez rząd, 13. emerytura będzie wypłacana corocznie. Pierwsze świadczenia z ZUS-u mają pojawić się już na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. Według nowych ustaleń takie dodatkowe środki mają być wypłacane rok do roku zawsze w okresie tych dwóch miesięcy. Do otrzymania tego typu świadczenia z ZUS-u będą upoważnieni wszyscy emeryci oraz renciści. Wysokość 13-stki ma być kwotą rzędu obowiązującej minimalnej emerytury. Będzie to więc około 1200 zł brutto (około 930 zł na rękę).

Z nowej ustawy cieszą się seniorzy, jednak ekonomiści nie są już tak pozytywnie nastawieni do całej sprawy. Chodzi oczywiście o spore wydatki, jakie trzeba przeznaczyć na wypłaty trzynastki . W samym 2020 r. na ten cel zostanie przeznaczone 11,7 mld zł. Środki będą pochodziły z Funduszu Solidarnościowego (11,3 mld zł) oraz z budżetu państwa (około 0,5 mld zł ). Według prognoz, wydatki te mają z roku na rok stopniowo rosnąć, aby za 10 lat wynieść 137 mld złotych.

Gruby Benek
Taekwondo