• 1
  • 2
  • 3
sobota, 21 grudzień 2019 07:59

Literackie potyczki z Jeżycjadą

Napisała
Literackie potyczki z Jeżycjadą MBP

Po raz piąty APK-Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie zaprosiły uczniów do chwycenia szabli w dłoń, czyli do udziału w cieszącym się powodzeniem międzyszkolnym powiatowym konkursie czytelniczym. W tegorocznej edycji na warsztat wzięliśmy wybrane książki z cyklu Jeżycjada popularnej autorki powieści dla młodzieży, Małgorzaty Musierowicz. W szranki stanęła rekordowa liczba zawodników, co zwiastowało zaciętą walkę o zwycięstwo.

 

Do konkursu „Hej, szable w dłoń!, czyli potyczki z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz” zgłosiło się 11 drużyn z klas siódmych i ósmych ze szkół podstawowych z: Nowinki, Płaskiej, Bargłowa Kościelnego, Sztabina, Krasnegoboru, SP nr 2 w Augustowie oraz Społecznej SP STO w Augustowie. Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, zdobywanie umiejętności pracy w zespole, rozwijanie kreatywności poprzez poszukiwanie rozwiązań zadań opartych na tekstach literackich oraz integrowanie uczniów poprzez wspólną zabawę i rywalizację.

Nasze tegoroczne „potyczki” rozpoczęliśmy od indywidualnego pisania testu dotyczącego życia Małgorzaty Musierowicz i bohaterów wybranych powieści z cyklu Jeżycjada: "Szósta klepka", "Kwiat kalafiora" oraz "Kalamburka". W części drugiej każda drużyna wykonywała szereg zadań, podczas których wykazała się znajomością konkursowych tekstów, pomysłowością i umiejętnością pracy w grupie. Autorka zadań i prowadzącą spotkanie, pani Joanna Denert, zadbała by konkurencje były ciekawe i różnorodne. Stałym punktem konkursu są kalambury, przez jednych bardzo lubiane, przez innych mniej, ale zawsze wywołujące wiele emocji. Także zadanie – niespodzianka wyzwala w młodzieży kreatywność i skłania do puszczenia wodzy wyobraźni. W tym roku drużyny poradziły sobie świetnie z zadaniem pod hasłem „ Romantyczny Motyl albo Sylwester u Joanny” i stworzyły z wylosowanych materiałów, których nie można było ciąć, rozrywać i dziurawić oryginalne kreacje wieczorowe dla podchodzącej do mody z dystansem Gabrysi Borejko.

Zmaganiom drużyn przyglądało się, skrupulatnie sprawdzało i przydzielało punkty jury w składzie: Alicja Bajkowska, polonistka i instruktor z Miejskiego Domu Kultury, Anna Jankowska, polonistka oraz Małgorzata Dworak, wielka fanka książek z cyklu Jeżycjada.

A oto wyniki konkursu:
- 1 miejsce zajęła drużyna Gieniusi, czyli Aleksandra Wiśniewska, Martyna Ślużyńska i Olaf Bazylewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Płaskiej. Opiekunkami zespołu były Edyta Skubis i Teresa Sewastynowicz.
- 2 miejsce zajęła drużyna Bebe, czyli Maja Dębiec, Weronika Konkało i Julianna Bogdańska ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie. Opiekunem drużyny była Ewa Rowińska.
- 3 miejsce zajęła drużyna Tygryska, czyli Zuzanna Cebelińska, Gabriela Sokołowska i Mateusz Krzywiński ze Szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym. Opiekunem drużyny była Anna Skowrońska.

Zarówno laureaci jak i pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy. Zasłużone podziękowania trafiły także na ręce nauczycielek przygotowujących młodzież do konkursu.

Gratulujemy nagrodzonym i do zobaczenia za rok na kolejnych potyczkach z literaturą!

Źródło: MBP

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot