Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 grudzień 2019 16:58

Postanowienia noworoczne – od czego zależy ich powodzenie?

Napisane przez KR
Źródło fot: PIXABAY Źródło fot: PIXABAY

Wraz z początkiem roku wielu z nas stawia przed sobą nowe cele. Tak zwane postanowienia noworoczne są jak najbardziej motywujące, lecz należy planować je z rozwagą. Co zrobić, aby osiągnąć sukces w realizacji swoich zamierzeń?

 

Początek nowego roku to dla wielu ludzi czas refleksji, zastanawiania się nad swoim życiem, rozpamiętywania przeszłości oraz planowania przyszłości. Dla wielu jest to również czas podejmowania postanowień noworocznych. Niekiedy są to rzeczy błahe, a kiedy indziej poważne zmiany. Wraz z nowym rokiem budzi się chęć do działania, jest to motywujący okres, kiedy pragniemy realizować swoje marzenia bądź plany. Dla wielu jest to również dobry okres do pozbycia się nałogów.

Postanowienia noworoczne należy jednak planować rozważnie, aby po chwili nie stracić chęci do ich realizacji. Z badań wynika, że zaledwie co dziesiąta osoba wytrwa w swoich postanowieniach. U większości noworoczny plan legnie w gruzach już pod koniec stycznia. Potrzebna jest w tym wypadku wytrwałość. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby cele, które przed sobą stawiamy nie były zbyt wygórowane, a możliwe do osiągnięcia. Zbyt szeroko zakrojone plany lub ich zbyt duża ilość mogą spowodować, iż z różnych względów nie będą one mogły się powieść. Zbyt ambitne zadania mogą sprawić, że szybko się zniechęcimy i zrezygnujemy z ich realizacji. Lepiej doprowadzić jedną rzecz do końca, niż postawić przed sobą kilkanaście wyzwań i nie zrealizować żadnego z nich. Nawet niewielkie zmiany w naszym życiu są w stanie sprawić, że będziemy szczęśliwsi.

Postanowienia noworoczne powinny być przemyślane i przede wszystkim wynikać z naszych potrzeb. Warto zapisywać sobie swoje pomysły, aby później móc je zweryfikować. Warto również sklasyfikować swoje postanowienia. Są rzeczy ważne i ważniejsze, dlatego istotne jest, aby określić plan działania i kolejność realizowania swoich zamierzeń. Jednak nawet te mniej ambitne rzeczy również zasługują na uwagę. Każde, nawet najmniejsze marzenie, jeśli zostanie spełnione sprawi, że będziemy z siebie zadowoleni. Jest to najlepsze źródło motywacji.

Ważne, aby nasze noworoczne plany były konkretne, łatwo mierzalne (ważne, aby widzieć postępy w swoich działaniach), osiągalne, realne oraz określone w czasie (wyznaczenie sobie czasu na zrealizowanie danego zamierzenia sprawi, że łatwiej osiągniemy swój cel). Jeśli będziemy trzymać się tych wskazówek, to istnieje bardzo duża szansa na to, że nasze noworoczne postanowienia zakończą się powodzeniem.