• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
sobota, 28 grudzień 2019 17:48

Jasełka obcojęzyczne w SP nr 3

Napisane przez RED

Polacy kochają Święta Bożego Narodzenia, ale nie można zapominać o tym, iż podobnym uczuciem ów grudniowy okres darzą także inne kraje i zamieszkujące je społeczeństwa. Dobitnie o tym, że świętowanie niejedno ma imię i oblicze, można było przekonać się 11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3.

 

Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że w wielu szkołach wystawiane są jasełka. W naszej szkole tradycją są jasełka w językach obcych. My jako szkoła Odkrywców Talentów, szkoła realizująca projekt „Deutsch Plus”, możemy poszczycić się tym, iż nasze pociechy mają możliwość uczenia się od najmłodszych lat dwóch języków obcych. W miniony poniedziałek uczniowie kl. I-III, IV- VIII uczęszczający do naszej szkoły, grupa Krasnoludków i Promyków z Przedszkola nr 6, oraz Rodziny uczniów z klasy IIIb (bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej) mogła ponownie przypomnieć sobie historię narodzin Chrystusa podczas przedstawienia "Krippenspiel - jasełka obcojęzyczne". Nasz występ odbył się tego dnia czterokrotnie i za każdym razem mieliśmy pełną salę oraz wspaniałą publiczność.

Przedstawienie składało się z czterech części. Na wstępie odbyły się jasełka w języku niemieckim przygotowane pod czujnym okiem nauczycielki Urszuli Kuczyńskiej. Tym razem jednak akcja rozpoczęła się w teraźniejszości, ukazując zwykłą przeciętną rodzinę, która nie do końca czuła magię świąt. Znana była bardziej z konsumpcjonizmu i „nowoczesności”. Następnie za pomocą magii i czarodzieja mogliśmy przenieść się do dawnych czasów i zrozumieć sens tych tak pięknych, jedynych w roku i niepowtarzalnych świąt Bożego Narodzenia. Mimo tego, że usłyszeliśmy historię opowiedzianą w języku obcym, to nie różniła się ona od znanych nam losów narodzin Chrystusa. Osoby zebrane na małej sali gimnastycznej mogły śledzić losy Maryi i Józefa, jak też nucić kolędy znane nam wszystkim. Różnica polegała na tym, że wyśpiewane były w języku niemieckim np. Stille Nacht (Cicha Noc), Leise rieselt der Schnee, Kling, Glöckchen, Klingelingeling, Schlittenfahrt. Następnie na scenę zawitały uczennice z klasy VIIIei będące pod opieką pani Marty Ajdamach, które zaśpiewały dobrze nam znane kolędy angielskie: Jingle Bells, Silent Night, Last Christmas. Śpiew angielskich Mikołajków zauroczył całą publiczność, która razem nuciła dobrze nam znane angielskie przeboje świąteczne. W trzeciej części uczniowie z klasy VIIc, których przygotowała pani Agnieszka Frąckiewicz, zaprezentowali nam swoje spojrzenie na kolędowanie w języku rosyjskim. Nie zabrakło również wspaniałych wierszy, kolęd i życzeń w języku rosyjskim. Na twarzach naszej publiczności widać było ogromne zaciekawienie.

Dzięki tym występom nasi wychowankowie mieli możliwość porównania tego jak brzmią te same kolędy, w tak różnych językach.

Następnie nasi kochani uczniowie zaprezentowali swój występ taneczny, który również miał wpłynąć na widza. Taniec składał się z dwóch części- przedstawiał diabła, który próbuje swoimi mackami opanować świat. Towarzyszyła temu przerażająca muzyka. Następnie na scenę roztańczonym krokiem wkroczyły anioły, które zgładziły zło. Dzięki temu mogliśmy już w dalszej części oglądać anielski taniec Na koniec występu wkroczył nasz tancerz (zły charakter), tyle, że dzięki miłości i dobroci, które wniosły nasze anioły, on też uległ przemianie. Stał się dobrym aniołem, który w podzięce obsypał aniołki białymi kwiatami symbolizującymi oczywiście niewinność i miłość. Cały ten układ był magiczny.

Jednak niespodzianką dla wszystkich była część czwarta, zaproponowaliśmy pewną zabawę dla widowni, jak naszych młodych aktorów. Widownia wraz z uczestnikami przedstawienia miała zaśpiewać znaną nam wszystkim kolędę „ Cicha noc”. Nowością było to, że widownia śpiewała w języku polskim, kolędnicy zaś śpiewali w tych językach, które tego dnia reprezentowali. To było niesamowite przeżycie, usłyszeć brzmienie czterech języków naraz. Musimy przyznać, iż kolęda ta wciąż była niesamowita i magiczna. Niektórym nawet ciarki po plecach chodziły. Niestety to co miłe i przyjemne szybko się kończy. Ten dzień pozostanie na długo w naszych sercach.

Wspaniałe było to, iż widownia, która tak licznie przybyła na przedstawienie, włączyła się do śpiewania kolęd i gratulowała swoim kolegom udanego występu. Nasi wspaniali aktorzy, śpiewacy, tancerze niewątpliwe przenieśli nas w magiczny nastrój świąt.

W tegorocznym przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy IIIb ( uczniowie objęci innowacją pedagogiczną „Deutsch kein Problem”- bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej) uczniowie z klasy VIIc, oraz uczennice klasy VIIIei.

Dziękujemy kolędnikom i tancerkom za wspaniały występ, a przed niesamowitą publicznością chylimy czoła za piękny śpiew i bijemy brawa. Do zobaczenia za rok.

Organizatorami przedsięwzięcia były: pani Urszula Kuczyńska nauczycielka j. niemieckiego i edukacji wczesnoszkolnej, pani Agnieszka Frąckiewicz nauczycielka języka rosyjskiego i pani Marta Ajdamach nauczycielka języka angielskiego.


Urszula Kuczyńska
Agnieszka Frąckiewicz
Marta Ajdamach

Więcej w tej kategorii: « Dachowanie Z Wigier do Bałtyku »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Foto Bajka - Lustra
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
Zakład stolarski
Weterynarz
KA-MIX
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
Biuro Rachunkowe [Rafałko]