Wydrukuj tę stronę
sobota, 28 grudzień 2019 17:48

Jasełka obcojęzyczne w SP nr 3

Napisane przez RED

Polacy kochają Święta Bożego Narodzenia, ale nie można zapominać o tym, iż podobnym uczuciem ów grudniowy okres darzą także inne kraje i zamieszkujące je społeczeństwa. Dobitnie o tym, że świętowanie niejedno ma imię i oblicze, można było przekonać się 11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3.

 

Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że w wielu szkołach wystawiane są jasełka. W naszej szkole tradycją są jasełka w językach obcych. My jako szkoła Odkrywców Talentów, szkoła realizująca projekt „Deutsch Plus”, możemy poszczycić się tym, iż nasze pociechy mają możliwość uczenia się od najmłodszych lat dwóch języków obcych. W miniony poniedziałek uczniowie kl. I-III, IV- VIII uczęszczający do naszej szkoły, grupa Krasnoludków i Promyków z Przedszkola nr 6, oraz Rodziny uczniów z klasy IIIb (bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej) mogła ponownie przypomnieć sobie historię narodzin Chrystusa podczas przedstawienia "Krippenspiel - jasełka obcojęzyczne". Nasz występ odbył się tego dnia czterokrotnie i za każdym razem mieliśmy pełną salę oraz wspaniałą publiczność.

Przedstawienie składało się z czterech części. Na wstępie odbyły się jasełka w języku niemieckim przygotowane pod czujnym okiem nauczycielki Urszuli Kuczyńskiej. Tym razem jednak akcja rozpoczęła się w teraźniejszości, ukazując zwykłą przeciętną rodzinę, która nie do końca czuła magię świąt. Znana była bardziej z konsumpcjonizmu i „nowoczesności”. Następnie za pomocą magii i czarodzieja mogliśmy przenieść się do dawnych czasów i zrozumieć sens tych tak pięknych, jedynych w roku i niepowtarzalnych świąt Bożego Narodzenia. Mimo tego, że usłyszeliśmy historię opowiedzianą w języku obcym, to nie różniła się ona od znanych nam losów narodzin Chrystusa. Osoby zebrane na małej sali gimnastycznej mogły śledzić losy Maryi i Józefa, jak też nucić kolędy znane nam wszystkim. Różnica polegała na tym, że wyśpiewane były w języku niemieckim np. Stille Nacht (Cicha Noc), Leise rieselt der Schnee, Kling, Glöckchen, Klingelingeling, Schlittenfahrt. Następnie na scenę zawitały uczennice z klasy VIIIei będące pod opieką pani Marty Ajdamach, które zaśpiewały dobrze nam znane kolędy angielskie: Jingle Bells, Silent Night, Last Christmas. Śpiew angielskich Mikołajków zauroczył całą publiczność, która razem nuciła dobrze nam znane angielskie przeboje świąteczne. W trzeciej części uczniowie z klasy VIIc, których przygotowała pani Agnieszka Frąckiewicz, zaprezentowali nam swoje spojrzenie na kolędowanie w języku rosyjskim. Nie zabrakło również wspaniałych wierszy, kolęd i życzeń w języku rosyjskim. Na twarzach naszej publiczności widać było ogromne zaciekawienie.

Dzięki tym występom nasi wychowankowie mieli możliwość porównania tego jak brzmią te same kolędy, w tak różnych językach.

Następnie nasi kochani uczniowie zaprezentowali swój występ taneczny, który również miał wpłynąć na widza. Taniec składał się z dwóch części- przedstawiał diabła, który próbuje swoimi mackami opanować świat. Towarzyszyła temu przerażająca muzyka. Następnie na scenę roztańczonym krokiem wkroczyły anioły, które zgładziły zło. Dzięki temu mogliśmy już w dalszej części oglądać anielski taniec Na koniec występu wkroczył nasz tancerz (zły charakter), tyle, że dzięki miłości i dobroci, które wniosły nasze anioły, on też uległ przemianie. Stał się dobrym aniołem, który w podzięce obsypał aniołki białymi kwiatami symbolizującymi oczywiście niewinność i miłość. Cały ten układ był magiczny.

Jednak niespodzianką dla wszystkich była część czwarta, zaproponowaliśmy pewną zabawę dla widowni, jak naszych młodych aktorów. Widownia wraz z uczestnikami przedstawienia miała zaśpiewać znaną nam wszystkim kolędę „ Cicha noc”. Nowością było to, że widownia śpiewała w języku polskim, kolędnicy zaś śpiewali w tych językach, które tego dnia reprezentowali. To było niesamowite przeżycie, usłyszeć brzmienie czterech języków naraz. Musimy przyznać, iż kolęda ta wciąż była niesamowita i magiczna. Niektórym nawet ciarki po plecach chodziły. Niestety to co miłe i przyjemne szybko się kończy. Ten dzień pozostanie na długo w naszych sercach.

Wspaniałe było to, iż widownia, która tak licznie przybyła na przedstawienie, włączyła się do śpiewania kolęd i gratulowała swoim kolegom udanego występu. Nasi wspaniali aktorzy, śpiewacy, tancerze niewątpliwe przenieśli nas w magiczny nastrój świąt.

W tegorocznym przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy IIIb ( uczniowie objęci innowacją pedagogiczną „Deutsch kein Problem”- bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej) uczniowie z klasy VIIc, oraz uczennice klasy VIIIei.

Dziękujemy kolędnikom i tancerkom za wspaniały występ, a przed niesamowitą publicznością chylimy czoła za piękny śpiew i bijemy brawa. Do zobaczenia za rok.

Organizatorami przedsięwzięcia były: pani Urszula Kuczyńska nauczycielka j. niemieckiego i edukacji wczesnoszkolnej, pani Agnieszka Frąckiewicz nauczycielka języka rosyjskiego i pani Marta Ajdamach nauczycielka języka angielskiego.


Urszula Kuczyńska
Agnieszka Frąckiewicz
Marta Ajdamach