Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 styczeń 2020 09:00

Poetyckie refleksje dworcowe

Napisane przez JD
Poetyckie refleksje dworcowe Krzysztof Anuszkiewicz

Pięć lat Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej APK minęło jak z bicza trzasł.

 

Wszystko zaczęło się w grudniu 2014 roku, a tu już mamy grudzień 2019. Tym razem poeci zostali zaproszeni do opisania dworców, stacji, peronów kolejowych oraz przygód dziejących się w pociągach i tramwajach. Byliśmy wraz z nimi na stacjach i dworcach w Szepietowie, Nowym Jorku, Warszawie, Londynie, Prostkach, Augustowie i w miejscach znanych tylko ich duszom. Słuchaliśmy rozmów o polityce, wyznań miłosnych, oczekiwaliśmy wraz z zakochanymi i zapomnianymi. W wierszach wspominano również trudne czasy wojny. Niektórzy poeci pisali o dworcach i pociągach symbolizujących współczesne mieszkania, życie czy też śmierć. Wraz z autorami zasypialiśmy przytuleni do kogoś w tramwaju. Nie brakło zadziwienia i zamyślenia, nie obyło się również bez satyry. Na ten kolejowo-tramajowy wieczór wpłynęły wiersze następujących poetów: Ireny Batury, Alicji Bolińskiej, Grażyny Cylwik, Bożeny Daniłowicz, Józefy Drozdowskiej, Katarzyny Grabowskiej, Krystyny Gudel, Lucyny Jakubiak-Poręby, Reginy Kantarskiej-Koper, Lucyny Karnej, Bożeny Klimaszewskiej, Czesława Kowalewskiego, Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej, Celiny Mieńkowskiej, Anny Moczek, Janiny Osewskiej, Zofii Piłasiewicz, Joanny Pisarskiej, Jana Saczki, Jerzego Sikory, Ireny Słomińskiej, Kazimierza Słomińskiego, Leonardy Szubzdy, Krystyny Walickiej, Piotra Waldemara Wiśniewskiego, Ewy Jolanty Wojtków, Małgorzaty Zachorowskiej-Falickiej i Krystyny Zawadzkiej. Większość autorów to augustowianie, ale były też reprezentowane takie miejscowości jak Białystok, Chruszczobród, Ełk, Frącki, Krajewo Białe, Monkinie, Obuchowizna, Sokółka, Suchowola, Suraż, Suwałki, Warszawa i Węgorzewo. Wybór wierszy ogłosimy w lutym przyszłego roku w okolicy kolejnych Pogwarek.

W grudniowy temat wprowadzała nas kopia grafiki Barbary Milanowskiej przedstawiająca tramwaj w dawnej Łodzi. Można było oglądać również i inne prace malarki (akwarele i grafiki powstałe w technice wklęsłodruku), członkini Stowarzyszenia Twórców „Majstrowniaˮ, na co dzień mieszkającej i tworzącej w naszym mieście, ale również uczęszczającej na zajęcia organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz uczestniczącej w wielu miejscach w plenerach i wystawach.

Wszystkim poetom, plastykom, fotografikom, kolekcjonerom, opracowującym i drukującym tomiki, i w jakikolwiek inny sposób współpracującym z nami, również przez publikację naszych tekstów i informacji o spotkaniach należą się podziękowania i zaproszenie do udziału w kolejnych Pogwarkach w 2020 roku. Najserdeczniejsze słowa kieruję ku naszym Słuchaczom i Czytelnikom, bez udziału których sens spotkań i pisania byłby co najmniej niepełny. W wieczór poetycki (8 grudnia) wiersze czytali zarówno sami poeci, jak i przybyli na spotkanie słuchacze. A później były słodycze i ciasta, również przyniesione przez gości, herbata, kawa i rozmowy o wszystkim, nie tylko o pociągach i tramwajach.

W poprzednich swoich tekstach przypomniałam pierwsze trzy spotkania pogwarkowe. Teraz chcę powrócić pamięcią do dwóch kolejnych. Po raz czwarty spotkaliśmy się 15 marca 2015. Był to występ wyłącznie panów. Taki marcowy prezent dla kobiet, chociaż wiersze pisane przez naszych kolegów traktowały o różnych sprawach. Swoje utwory czytali wówczas poeci: Jacek Dobrowolski, Tomasz Sieczkowski, Janusz Sowiński i Erazm Stefanowski. Wiersze Tadeusza Dawidejta, w obecności autora, zaprezentował Wojciech Batura. Spotkaniu towarzyszyła, podobnie jak w lutym, wystawa fotografii Jadwigi Koniecko i jeden z jej obrazów wykonany techniką olejną na płótnie. Piąte Pogwarki miały miejsce 19 kwietnia 2015 roku. Wówczas swoje utwory przedstawiły związane z Augustowem poetki: Beata Bronakowska-Sanak, Bożena Daniłowicz, Józefa Drozdowska, Urszula Sieńkowska-Cioch i Mirosława Janicka oraz gościnnie ̶ Leonarda Szubzda z Sokółki, na wystawie zaś swoje fotografie zaprezentował Krzysztof Anuszkiewicz. Mogliśmy podziwiać na nich wiosenną przyrodę.

Na kolejnych Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce spotkamy się w lutym 2020 roku. Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie zaprasza już teraz poetów, by opowiedzieli w swoich wierszach o herbacie. Małgorzata Busińska pokaże wówczas na wystawie swoje prace malarskie, a Krystyna Gudel zaprezentuje własną kolekcję ołówków. Wszystko będzie na temat, bowiem poeci obok nowoczesnych środków elektronicznych do zapisu wierszy nadal używają atramentu i ołówka. Nie stronią od niego też plastycy. Herbata zaś przysparza im wszystkim wigoru i weny twórczej.

Józefa Drozdowska