• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 05 styczeń 2020 08:39

Nie zarejestrowałeś auta? Zapłacisz karę!

Napisane przez KR

Od stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy drogowe. Wprowadzono kary za niezarejestrowanie pojazdów sprowadzonych, zakupionych i sprzedanych.

 

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, które obowiązują od 1 stycznia 2020 r., ci kierowcy, którzy nie zarejestrują auta sprowadzonego zza granicy, nowo zakupionego bądź sprzedanego, otrzymają karę w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Nowe zasady dotyczą pojazdów sprowadzonych, zakupionych i sprzedanych po 31 grudnia 2019 r.

Właściciel auta będzie musiał bezwzględnie zarejestrować auto w terminie nieprzekraczającym 30 dni od jego sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Kierowca będzie musiał także zgłosić do właściwego organu ds. rejestracji pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni informację o nabyciu lub/i zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy będą dotyczyły osób fizycznych i innych podmiotów. Nie ominą również przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem samochodami.

Wysokość kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów będzie zależała od zakresu naruszenia obowiązku (czasu trwania naruszenia), powtarzalności naruszenia w przeszłości oraz ewentualnego uzyskania korzyści finansowej np. za niezarejestrowanie pojazdu. Ci, którzy sprowadzą auto spoza terytorium państw członkowskich UE mogą spać spokojnie, ponieważ ich nie będą dotyczyły nowe reguły. Właściciele aut fabrycznie nowych zakupionych na terytorium RP również nie będą musieli przejmować się nowymi zasadami. Ulga będzie dotyczyła tych kierowców, którzy sprowadzili pojazd i sprzedadzą go w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Te osoby będą zwolnione z sankcji za brak zarejestrowania. Taki obowiązek przejdzie bowiem na nabywcę auta.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot