• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 07 styczeń 2020 09:22

Czy będzie nowe święto państwowe?

Napisane przez KR
Czy będzie nowe święto państwowe? Wikipedia

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy o utworzeniu nowego święta państwowego o nazwie Dzień Nauki Polskiej. Proponowany termin obchodów tego święta to 19 lutego, w dniu urodzin polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

 

26 posłów PiS złożyło w Sejmie projekt powołania nowego święta państwowego, Dnia Nauki Polskiej. Jeśli taka ustawa zostałaby przyjęta, do kalendarza świąt państwowych dopisane zostanie wyżej wymienione święto. Obchody Dnia Nauki Polskiej proponowane są na dzień 19 lutego. Jest to data urodzin naszego wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Celem zaistnienia nowego święta jest, zapisane w projekcie ustawy, zwrócenie uwagi na osiągnięcia polskich naukowców i godne uczczenie ich pracy.

Projekt ustawy zawiera m.in. zapis: „Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką”.

Na patrona Dnia Nauki Polskiej PiS proponuje właśnie Mikołaja Kopernika, który swoim dziełem „O obrotach sfer niebieskich” dokonał niebagatelnego odkrycia naukowego.

Rozpoczęły się już spekulacje, czy obchody nowego święta byłyby dniem wolnym od pracy. Niestety, posłowie w projekcie ustawy zaznaczają, że żadnych dodatkowych kosztów w związku z tą zmianą nie poniesie ani budżet państwa ani budżety samorządów.

Dzień Nauki Polskiej byłby siódmym świętem państwowym ustanowionym w Polsce od 2011 roku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot