• 1
 • 2
 • 3
wtorek, 07 styczeń 2020 14:22

Ciąg za 11 milionów

Napisane przez SD

Mieszkańcy rozciągniętego wzdłuż ulicy Rajgrodzkiej augustowskiego osiedla Ślepsk pilnie potrzebują budowy chodnika, a najlepiej ścieżki rowerowej. Rzecz zrozumiała, gdyż poruszanie się na tak długim odcinku skrajem ruchliwej jezdni, to często narażanie zdrowia i życia.

 

Ulica Rajgrodzka jest ulicą powiatową, więc wniesionym przez mieszkańców postulatem wybudowania ciągu pieszo - rowerowego zajęło się Starostwo Powiatowe, zastanawiając się nad wpisaniem wydatków projektowych do planów budżetowych na 2020 rok.

Podczas ostatnich obrad Rady Powiatu starosta Jarosław Szlaszyński przedstawił wnioski z dokonanej analizy, dotyczącej możliwości budowy takiej ścieżki.

W skrócie sprawa wygląda według zarządu powiatu tak, że tworzenie ciągu w pasie drogi na całej długości nie jest obecnie możliwe ze względu na uchwalenie kilkanaście lat temu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Procedury ich zmiany miałyby potrwać nawet 2- 3 lata.

Według starosty można spróbować taką inwestycję przeprowadzić za pomocą tzw. specustawy – czyli przejmując skrawki prywatnych terenów i płacąc za każdy metr kwadratowy określoną stawkę (100 lub 150 zł). Taka operacja wyniosłaby łącznie około 2 - 3 miliony złotych, ale i tak nadal miałyby obowiązywać wymyślone wcześniej plany. Jeszcze ciekawiej zabrzmiały szacowane koszty całości inwestycji, tutaj przyjęto możliwy wydatek rzędu 10 lub 11 milionów złotych.

Kwota wydaje się szokująca, ale zważywszy na fakt, iż poprawianie za ponad 7 milionów przyzwoitej drogi, jaką bez wątpienia była ulica Wojska Polskiego, to budowa od początku asfaltowej ścieżki (chociażby tylko dla rowerów) musi przecież swoją proporcjonalną wagę posiadać.

Ponieważ suma jest niebagatelna, najprawdopodobniej wkrótce do rozmowy o chęci wystąpienia w charakterze bogatego wujka poproszony zostanie burmistrz miasta. Jak się rozmowy potoczą jeszcze nie wiadomo, na razie żadne wydatki związane z inwestycją nie zostały ujęte w powiatowym budżecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 20 styczeń 2020 11:52 napisane przez mieszkaniec

  Jak to kto. Nasze Miasto i Chodkiewicz z ego większym jak burmistrza i całą radę.
  Mania wielkości przy 160 cm wzrostu. Proste jak drut. Teraz tylko patrzeć na strefę pałatnego parkowania
  od Orlenu aż po cmentarz.

 • Link do komentarza użytkownik ul. Rajgrodzkiej wtorek, 07 styczeń 2020 18:17 napisane przez użytkownik ul. Rajgrodzkiej

  Podsumujmy fakty:
  1. Inwestycja na Wojska Polskiego – długość odcinka 700m- zakres robót: wymiana nawierzchni, nowe oświetlenie, chodniki, przyłącza wodociągowe, hydranty. Koszt 7,4 mln
  2. Dla porównania niedawno wybudowana ścieżka rowerowa do Studzienicznej:
  Długość odcinka 6700m zakres robót – wykonanie nawierzchni asfaltowej o szerokości 2m Koszt inwestycji 3,88mln czyli 0,57 mln/km
  3. Chodnik/ścieżka rowerowa wzdłuż ul Rajgrodzkiej: Długość odcinka 1,5km, zakres robót to wykonanie nawierzchni asfaltowej o szerokości 2m bez żadnej infrastruktury towarzyszącej takiej jak w przypadku Wojska Polskiego. Porównując to z kosztami ścieżki do Studzienicznej to koszt w tym przypadku to 0,85 mln.

  Jeżeli Starostwo wyceniło tą inwestycję na 11 mln czyli 7,33mln za 1 km!!! to może czas najwyższy zmienić kosztorysantów w tej „firmie” i przestać marnować pieniądze publiczne.

  4. Nieprawdą jest też konieczność zmieniania planów zagospodarowania przestrzennego na ten cel lub konieczność wykupywania gruntów. Odległość od skraju jezdni do końca pasa drogowego to 7,3m na takiej szerokości zmieści się nawet ciąg pieszo rowerowy. Zapis w planie zagospodarowania jasno mówi o tym, że gospodarz drogi powinien zaopatrzyć ją w niezbędną infrastrukturę drogową. (w szerokości pasa drogowego , a nie po gruntach prywatnych) Oświetlenie już jest brakuje tylko bezpiecznego chodnika lub ścieżki pieszo rowerowej.

  Szanowny Panie Starosto najwyższy już czas aby wywiązać się z obowiązków jakie spoczywają na powiecie. Z obowiązków, które wprost wynikają z ustaw i uchwał, a nie widzi mi się.

 • Link do komentarza 34f wtorek, 07 styczeń 2020 17:16 napisane przez 34f

  A kto i dlaczego tak rozwałkował granice Augustowa od Przewięzi do Mazurek, że powierzchniowo Augustów jest wielkości Białegostoku?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
DrewSot
Drewno opałowe
KA-MIX
Weterynarz