Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 styczeń 2020 19:21

Ptasia grypa znów atakuje! Czy dotrze na Podlasie?

Napisane przez KR

Chorobę zwaną ptasią grypą stwierdzono na trzech fermach indyków. W związku z zakażeniem padło aż 25 tysięcy ptaków. Czy województwo podlaskie jest zagrożone?

 

Ptasia grypa (HPAI) jest bardzo zakaźną chorobą, która w naszym kraju występuje cyklicznie. Eksperci twierdzą, że nie sposób jest ochronić zwierzęta przed wirusem, ponieważ rozprzestrzenia się on niezwykle szybko. Należy więc robić wszystko, aby nie doprowadzić do przenoszenia się choroby na dalsze rejony kraju.

Obecnie ogniska ptasiej grypy wykryto w miejscowości Stary Uścimów w województwie lubelskim. Na trzech fermach padło aż 25 tysięcy ptaków, które są wywożone do utylizacji. Na tę chwilę nie ma informacji o wystąpieniu choroby na Podlasiu, jednak Wojewódzkie Centrum Zarządzana Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku trzyma rękę na pulsie cały czas monitorując stan zagrożenia. W razie pojawienia się jakichkolwiek przesłanek o zachorowaniach ptaków w naszym województwie natychmiast zostaną wdrożone specjalne procedury.

Na Lubelszczyźnie wojewoda wystosował rozporządzenie, ograniczające transport drobiu w strefach zagrożonych wystąpieniem wirusa. Dnia 2 stycznia zobowiązano także Powiatowych Lekarzy Weterynarii do powiadomienia producentów drobiu o ewentualnym zagrożeniu ptasią grypą. W ramach działań prowadzony jest również monitoring oraz organizowane są akcje informacyjne dotyczące zasad postępowania w związku z zagrożeniem wystąpienia choroby. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się także do producentów drobiu z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i zastosowanie odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu. Każdy hodowca powinien również zgłosić nawet najmniejsze podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy u swoich zwierząt. Wszystkie te działania mają zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa.