• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
czwartek, 09 styczeń 2020 10:59

Biblioteka w Czwórce

Napisała
Biblioteka w Czwórce Monika Rowińska

Zawsze starałam się, aby działalność biblioteki w Szkole Podstawowej nr 4, w której pracuję, nie ograniczała się wyłącznie do wypożyczania lektur szkolnych.

 

Prowadzę więc codzienne zajęcia czytelnicze, podczas których czytamy starannie przeze mnie wybrane fragmenty współczesnej literatury dziecięcej i rozmawiamy, czasem żartobliwie, a czasem zupełnie poważnie, o bardzo ważnych dziecięcych sprawach. Organizuję konkursy, zabawy, warsztaty, wystawy, spotkania, transmisje Internetowego Teatru TVP dla Szkół.

Biblioteka w Czwórce to miejsce, w którym nie trzeba chodzić na palcach i mówić do siebie szeptem. Dzieci mają tu do dyspozycji dobre komputery, atrakcyjne gry planszowe, odtwarzacze do słuchania audiobooków, a przede wszystkim aktualny, bogaty księgozbiór pełen ciekawej współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. O to, aby biblioteka mogła się szczycić takim księgozbiorem, zabiegałam wiele lat, pozyskując książki od darczyńców. Wielkim dobrodziejstwem dla naszej biblioteki był też udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu w ostatnim roku na półkach pojawiło się 850 nowiutkich pięknych książek.

Dotychczas naszej nowocześnie działającej bibliotece brakowało nowoczesnej przestrzeni, ale to się zmieniło. Biblioteka przeszła kapitalny remont i została wyposażona w nowe meble. Pojawiły się sofy i fotele, na których dzieci mogą wypocząć podczas przerw. Stoły na kółkach mogą szybko zmieniać swoje ustawienie, umożliwiając zarówno zajęcia z całą klasą, jak i pracę w grupach, a po wysunięciu ich na korytarz powstaje miejsce na warsztaty i spotkania autorskie. Projektując nowy wygląd biblioteki, wzorowałam się na rozwiązaniach z najlepszych na świecie bibliotek skandynawskich. Okazało się, że te rozwiązania świetnie się u nas sprawdzają i bardzo się podobają dzieciom i rodzicom.

Co roku biblioteka gości najlepszych polskich pisarzy dziecięcych i młodzieżowych. Jest to możliwe dzięki projektom pisanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie, którego jestem prezesem. Pozyskujemy środki na warsztaty i spotkania autorskie, startując w konkursach ogłaszanych m.in. przez Urząd Miejski, Urząd Marszałkowski, Fundację PZU, Fundację Orlen.

Na pracy biblioteki w Czwórce wzorują się bibliotekarze szkolni z całej Polski, ponieważ dzielę się swoimi pomysłami, wygłaszając prelekcje na konferencjach dla bibliotekarzy oraz prowadząc, z kilkuosobową grupą koleżanek i kolegów z różnych części kraju, ogólnopolską stronę Biblioteki Szkolne Online.

A cały ten wysiłek jest po to, aby dzieci w przyszłości nie bały się korzystać z bibliotek, sięgać po książki i uczestniczyć w kulturze. Aby wyrastały na myślących, otwartych, ciekawych świata ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy mnie w tym wysiłku wspierają.

strona biblioteki: https://bibsp4augustow.blogspot.com/

Monika Rowińska - nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 4 w Augustowie

2 komentarzy

  • Link do komentarza adams sobota, 11 styczeń 2020 13:30 napisane przez adams

    Żal d.. ściska jak się słucha tej Pani. Perełka sama dla Siebie

  • Link do komentarza belfer czwartek, 09 styczeń 2020 17:21 napisane przez belfer

    Wygląda pięknie i zachęcająco. Brawo, Pani Moniko!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku
Videozoo - Kurier
Foto Bajka - Lustra
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
KA-MIX
Weterynarz
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
Drewno opałowe