• 1
  • 2
sobota, 11 styczeń 2020 11:06

Terytorialsi wznawiają szkolenia

Napisane przez ŁW

Ponad 600 żołnierzy z batalionów w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach rozpoczęło w sobotę dwudniowe szkolenia rotacyjne. Są to pierwsze szkolenia z całego cyklu zaplanowanego w 1 Podlaskiej Brygadzie OT w 2020 roku.

 

  Terytorialsi szkolą się przez 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu (szkolenia rotacyjne) oraz raz w roku 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Natomiast kandydaci do służby przechodzą szkolenia: podstawowe (tzw. szesnastka) - dla osób bez doświadczenia wojskowego oraz wyrównawcze - dla żołnierzy rezerwy.

W 2020 roku 36 tygodni będzie wypełnionych minimum jedną z form szkolenia. W każdym miesiącu średnio trzy weekendy będą poświęcone na szkolenia rotacyjne. Ponadto zaplanowanych zostało: 7 terminów szkoleń zintegrowanych, 5 szkoleń podstawowych oraz 5 szkoleń wyrównawczych.

Podlascy Terytorialsi będą szkolić się na poligonach, w koszarach, poza obiektami wojskowymi (czyli w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności) oraz na strzelnicach, w tym także strzelnicach cywilnych, które przeszły audyt Dowództwa WOT.

W tym roku kompanie, które funkcjonują już trzy lata, przejdą pierwszą w WOT certyfikację zdolności, po której rozpoczną 3-letnie szkolenie zaawansowane. Kontynuowany będzie też kurs podoficerski SONDA. Jego druga edycja rozpocznie się w kwietniu.

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT w 2020 roku wezmą też udział w ćwiczeniach z innymi jednostkami oraz układem pozamilitarnym, m.in. w głównym ćwiczeniu w Siłach Zbrojnych RP jakim będzie Anakonda-20. Szkolenia będą okazją do praktycznej realizacji porozumień o współpracy z partnerami brygady, w tym z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Aeroklubem Białostockim.

 

 

Gruby Benek