• 1
  • 2
sobota, 11 styczeń 2020 15:31

Lord Kruszwil na Podlasiu – jego film wywołał oburzenie

Napisane przez KR

Popularny youtuber, Lord Kruszwil, pojechał na Podlasie, aby promować nasz region. Jego kontrowersyjny filmik okazał się antypromocją, a za wszystko zapłacił Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 

W maju 2019 roku Lord Kruszwil opublikował na swoim kanale na YouTube film zatytułowany „Pojechaliśmy na PODLASIE”. Miała to być promocja województwa, za którą zapłacił youtuberowi Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Kwota była niebagatelna – wynosiła aż 50 tysięcy złotych! Nagranie okazało się jednak bardzo kontrowersyjne i wzbudziło niemałe oburzenie w sieci. Pada w nim wiele niecenzuralnych i obraźliwych słów. Już na samym początku możemy usłyszeć: „Ja pier…!

W nagraniu Lord Kruszwil rzuca propozycję wyjazdu na Podlasie. Komentuje to jednak słowami: „Podlasie to jest tak zwany trzeci świat”, po czym kwituje: „Mogę tam pojechać”. Kamerzysta znanego youtubera dorzuca swoje trzy grosze: „No ale przecież mówiłeś, że to g… jakieś jest”.

To jednak nie koniec kontrowersyjnych tekstów na temat województwa. Przez cały film przewija się prezentowanie przez Kruszwila prześmiewczych memów o Podlasiu.

Następnie youtuber i jego kamerzysta zatrzymują się przed zabytkowa cerkwią w Trześciance. Z tego miejsca można usłyszeć żenującą rozmowę chłopaków. „A o co chodzi w ogóle z tym?” – mówi kamerzysta, pokazując krzyż prawosławny. „Z czym?” – pyta Kruszwil. „No, że tutaj jest takie przekreślone? No bo normalnie jest krzyż tak” – twierdzi chłopak. „No nie wiem, taki design” – kwituje Lord Kruszwil.

Gdy twórcy filmu zatrzymują się w pięciogwiazdkowym podlaskim hotelu, youtuber ostrzega kolegę: „Musisz sprawdzić, czy materac nie jest obszczany”. „Podlasie – bród, smród i ubóstwo” – wtóruje Lordowi kamerzysta.
Przy Pałacu Branickich w Białymstoku podsumowują swoją wyprawę: „Mieli być bezdomni, menele (…) a co jest? Pałac. Jak ja chcę pałac, to idę do siebie na chatę, a jak ja chcę slumsy, no to chciałem tutaj przyjechać i mieć te slumsy”. „Chciałem zwiedzić Podlasie. Chciałem zobaczyć te wszystkie dziury, tych wszystkich meneli…” – mówi na koniec Kruszwil.

Film jest tak kontrowersyjny, że już kilka razy był usuwany przez portal YouTube.

Izabela Smaczna-Jórczykowska, Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego, potwierdziła, że film został sfinansowany przez urząd, a kwota przeznaczona na kampanię reklamową wynosiła 50 tysięcy złotych.

Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 roku przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych, wskutek których departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego” – napisała rzeczniczka w oświadczeniu dotyczącym tego skandalu.

„Nawiązana w maju ubiegłego roku pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów nie przyniosła oczekiwanych efektów promocyjnych, dlatego projekt ten nie będzie kontynuowany” – dodała.
Biuro Prawne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego rozważa możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych w tej sprawie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek