Wydrukuj tę stronę
środa, 15 styczeń 2020 08:54

Dla kogo rekompensata za prąd? Dobre i złe wieści

Napisane przez KR

Wraz z początkiem roku 2020 nastąpił wzrost cen za energię. W związku z podwyżkami opłat za prąd, rząd wpadł na pomysł wypłacania rekompensat. Kogo będą obejmowały i kiedy można spodziewać się ich wypłat?
Ceny prądu w Polsce wzrosły średnio o 12 procent. Nowe taryfy czterech największych w naszym kraju sprzedawców energii elektrycznej zostały już zatwierdzone przez prezesa URE. Oznacza to rachunki wyższe o około 9 złotych.

 

W zamian za podwyżkę cen energii elektrycznej rząd zaproponował wypłatę rekompensat dla gospodarstw domowych, które dotknie ta niekorzystna zmiana. Mamy w tym temacie jednak dobre i złe wiadomości. Nie każdy bowiem może liczyć na 100 – procentowy zwrot pieniędzy. I chociaż sam pomysł rządu jest korzystny, to tylko wybrane osoby będą mogły z niego skorzystać.
„MAP przygotowuje ustawę rekompensującą wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W ciągu paru tygodni projekt ustawy powinien trafić do parlamentu. Koncepcja rozwiązań była gotowa już przed końcem 2019 r.” – możemy przeczytać na Twitterze Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Haczyk tkwi jednak w tym, że tylko mniej zamożne osoby będą mogły liczyć na wypłaty rekompensat. „100 proc. zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym, to jest jedyne kryterium” – mówił Jacek Sasin podczas wywiadu dla Radia Plus. Tak więc pomysł rządu obejmie tylko tych, których roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 złotych. Kolejnym wymogiem otrzymania rekompensaty będzie konieczność złożenia o nią wniosku w roku 2021. Wokół tematu nowego pomysłu rządu jest jeszcze wiele nieścisłości. Pewne jest w tej chwili tylko to, że wypłaty rekompensat zaczną się odbywać nie wcześniej niż w 2021 roku.